Robert Mugabe naposled le odstopil

Zimbabvejski predsednik je presenetil z odločitvijo, saj je vztrajal, da ne namerava zapustiti položaja.

Objavljeno
21. november 2017 10.53
Zimbabwe Political Turmoil
Šp. B., STA
Šp. B., STA

Harare − Zimbabvejska vladajoča stranka­ Zanu-PF je v parlamentu začela postopek za odstavitev predsednika države ­Roberta Mugabeja. Kmalu zatem je Mugabe po poročanju BBC izjavil, da se umika s položaja »v dobro ljudstva in za miren prenos moči«.

Da je odstopil, je popoldne razglasil vodja parlamenta Jacob Mudenda. V pismu je Mugabe zapisal, da odstopa prostovoljno in zato, da bi omogočil gladek prenos oblasti. S tem razglasom so v parlamentu ustavili začetek postopka za odstavitev predsednika države. Člani parlamenta so navdušeno pozdravili to novico in kmalu se je začelo ljudsko slavje na ulicah.

Odstavljeni zimbabvejski podpredsednik Emmerson Mnangagwa, ki je od nedelje predsednik vladajoče stranke ZANU-PF, je predsednika še danes pozval, naj spoštuje javno mnenje in odstopi. Vojni veterani pa so medtem pozvali k protestom proti 93-letnemu predsedniku, ki se oklepa oblasti.

»Zimbabvejsko ljudstvo je soglasno. Predsednika Mugabeja pozivam, naj upošteva to budnico in odstopi, da bo šla država lahko naprej,« je v sporočilu za javnost zapisal Mnangagwa.

Nekdanji podpredsednik države je po tem, ko ga je Mugabe pred kratkim odstavil, pobegnil iz Zimbabveja. Kmalu za tem je oblast v južnoafriški državi prejšnjo sredo prevzela vojska, predsednik pa je odtlej v hišnem priporu in se upira številnim pritiskom k odstopu. Zimbabvejska vladajoča stranka bo po napovedih danes sprožila postopek odstavitve Mugabeja v parlamentu.


93-letnemu predsedniku med drugim očitajo, da se oklepa oblasti. Foto: AP Photos

Mnangagwa je danes sporočil, da je predsedniku v pogovorih dejal, da ima dve možnosti. Prva je, da sodeluje v pogajanjih z vojsko za mirno rešitev krize. Če bo po drugi strani vztrajal na položaju in se upiral volji ljudstva, bi lahko doživel ponižanje, saj bo volja ljudstva prevladala nad posameznikom.

Povedal je še, da je zavrnil Mugabejev poziv, naj se vrne v domovino, da bi se pogovorili o trenutnih političnih razmerah v Zimbabveju. Ob tem je napovedal še, da se bo vrnil v državo, a šele, ko bo zagotovljena njegova varnost. Mnangagwa, znan tudi pod vzdevkom Krokodil, uživa podporo vojske, vladajoče stranke in tudi vplivnih veteranov vojne za neodvisnost Zimbabveja.

Ti so danes pozvali k takojšnjim protestom proti Mugabeju. »Vsi ljudje naj odložijo svoje delo in pridejo v Harare,« so pozvali. »Protesti se morajo začeti takoj, Mugabeja ne moremo čakati niti uro več,« je poudaril predsednik združenja vojnih veteranov Chris Mutsvangwa. Veterani ljudi pozivajo, naj se podajo na pohod proti Mugabejevi zasebni rezidenci, znani kot Modra streha, da bi dosegli njegov takojšen odhod s položaja.