Pulitzerjeva nagrada za projekt Panamski dokumenti

Projekt, v katerem je sodelovalo skoraj 400 novinarjev, tudi z Dela, je prejel nagrado v kategoriji pojasnjevalno novinarstvo.

Objavljeno
10. april 2017 23.38
A. D., De. P., STA
A. D., De. P., STA

PanamaPapers oziroma Panamski dokumenti, kot so znani pri nas, so bili danes v Združenih državah Amerike nagrajeni z eno najbolj znamenitih in prestižnih novinarskih nagrad na svetu − s Pulitzerjem.

Globalni preiskovalni novinarski projekt, v katerem je moči združilo skoraj 400 novinarjev in v katerem je sodelovalo tudi Delo, je prejel nagrado v kategoriji pojasnjevalno novinarstvo (angl. explanatory journalism).

V mednarodnem konzorciju raziskovalnih novinarjev (ICIJ) so raziskali 11,5 milijona dokumentov iz ukradene in objavljene datoteke pravniškega podjetja Mossack Fonseca, ki je bilo specializirano za ustanavljanje off shore podjetij. Konzorcij je raziskal in objavil informacije o mednarodnih davčnih oazah, diktatorjih, politikih in drugih davčnih prevarantih, ki so skrivali denar v oazah.

Razkrili so med drugim povezave med tem denarjem in državljansko vojno v Siriji, podrobnosti o ropanju afriških naravnih virov, sodelavcih ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki so poskrili dve milijardi dolarjev, in podobno. Vsega skupaj je Konzorcij objavil 4700 zgodb, na podlagi katerih je 79 držav sprožilo preiskave, odstopali so premieri in ministri, okrog 400 podjetij z borz pa je izgubilo skupaj 135 milijard dolarjev. Zgodba je prišla na dan aprila 2016.

Pulitzerjevo nagrado za novinarstvo v javnem interesu sta prejela časopis Daily News in neprofitni medij ProPublica. Nagrado za raziskovalno novinarstvo pa je odbor na univerzi Columbia podelil časopisu Charleston Gazzette Mail.