Revoltirana anketa: Kitajski vzpon prej priložnost kot grožnja

Večini anketirancev se zdi multipolarni svet varnejši od trenutne ureditve, v kateri ena sila izrazito dominira nad drugimi.

Objavljeno
26. oktober 2017 13.28
A. M.
A. M.

V pekinški Veliki palači narodov se je pravkar končal kongres kitajske komunistične partije, na katerem je ta potrdila smernice srednje- in dolgoročnega razvoja azijske sile. Stari-novi kitajski voditelj Xi Jinping je ob tej priložnosti predstavil ambiciozni cilj Pekinga, da do sredine stoletja postane prva globalna sila v vseh pogledih, zato smo vas v zadnji revoltirani anketi vprašali, ali vas skrbi politični, ekonomski in vojaški vzpon Kitajske.

Sodeč po rezultatih ankete ni tako. Vzpon azijske sile namreč skrbi le tretjino sodelujočih, ki se nadalje delijo približno na pol med tiste, ki jih najbolj skrbi kitajsko ogrožanje globalnega primata Zahoda, in tiste, ki so zaskrbljeni predvsem zaradi posledičnega ogrožanja demokracije in človekovih pravic.

Daleč največ anketirancev (57 odstotkov) je sicer izbralo odgovor, da je vzpon Kitajske pravzaprav dobra novica, češ da bo povečanje števila centrov moči pozitivno vplivalo na trenutno, unipolarno svetovno ureditev. Preostala desetina udeležencev ankete pa se ne boji kitajskega vzpona, ker se jim ta ne zdi dolgoročno vzdržen.

Kaj bi radi dosegli s prodajo NLB?

V novi revoltirani anketi pa nas v luči pogajanj med slovensko vlado in Brusljem o usodi NLB zanima, čemu bi Slovenija morala primarno slediti v projektu prodaje naše največje banke. Je to ohranjanje banke v slovenski lasti, zagotavljanje čim bolj učinkovitega opravljanja njene primarne dejavnosti, torej servisiranja državljanov in podjetij, čim obsežnejša povrnitev v banko vloženih davkoplačevalskih sredstev, maksimizacija njenega dobička ali predvsem obdržati bančno skupino z močno mrežo na Balkanu.

Odgovorite na revoltirano anketo.

Po arhivu revoltiranih anket lahko brskate TUKAJ.