Let nad ognjenim gnezdom

Severnokorejski raketni program se odvija po svoji logiki in se ne ozira kaj prida na zunanje grožnje.

Objavljeno
29. avgust 2017 09.02
NORTHKOREA-MISSILES/SOUTHKOREA
Zorana Baković
Zorana Baković
Severna Koreja je v torek ob zori izstrelila še en balistični izstrelek vrste hvasong 12, ki lahko poleti do 5000 kilometrov daleč, torej vse do ameriškega otoka Guam, a so jo tokrat poslali na vzhod, preko japonskega otoka Hokaido.

Japonske oblasti so takoj po tem, ko so zaznale, da je raketa iz oporišča Sunan severno od Pjongjanga poletela proti regiji Tohoku, posvarile državljane, naj se umaknejo v trdnejše stavbe ali v zaklonišča. Vojska ni niti poskusila prestreči severnokorejskega projektila, ki je poletel v zrak ob 5.58 zjutraj, 15 minut pozneje pa treščil v Tihi ocean južno od gore Erima na otoku Hokaido. »Storili bomo vse, kar je potrebno, da zaščitimo svoje državljane,« je dejal japonski premier Šinzo Abe, nato pa odhitel na izredni sestanek sveta za nacionalno varnost.

Severna Koreja je v preteklosti že pošiljala rakete čez Japonsko, prvič leta 1998, nato pa še enajst let pozneje, ko so v Pjongjangu zatrjevali, da so poslali satelit v orbito. Tokrat je hvasong 12, ki so mu Američani nadeli oznako KN-17, poletel v trenutku, ko je vzdušje nad Korejskim polotokom že doseglo nevarno raven nervoze in vojne retorike.

Ta raketa je razbita vsako iluzijo, da je Pjongjang »začel spoštovati« ZDA s ciljem ustvariti pogoje za vzpostavitev dialoga. Severnokorejski raketni program se odvija s svojim tempom, pri čemer ga več kot očitno ne ovirajo niti sankcije varnostnega sveta OZN niti grožnje ameriškega predsednika Donalda Trumpa.

Čeprav so Severni Korejci zadnji preizkus rakete izvedli med skupnimi vojaškimi vajami ameriške in južnokorejske vojske Ulči-Freedom Guardian, to še ne pomeni nujno, da ga je mogoče razumeti kot odgovor na vojaške manevre. Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je samo letos ukazal izstrelitev že 18 raket oziroma dveh več kot jih je v vsej svoji 17-letni vladavini v nebo poslal njegov oče Kim Džong Il.

Vodja severnokorejskega programa za strateške rakete general Kim Rak Gjom je 8. avgusta izjavil, da bo Kim Džong Unu predstavil načrt za izstrelitev raket v bližino otoka Guam, vendar se je pozneje zazdelo, da se je Pjongjang pomiril, potem ko mu je Trump zagrozil z »ognjem in srdom, kakršnega svet še ni videl«. Kim Džong Un je namreč pozneje sporočil, da bo »še malo opazoval jenkije«, preden se odloči, ali je treba raketirati morje okoli Guama. Med predstavitvijo načrta o izstrelitvi raket proti otoku, na katerem stojijo najpomembnejša ameriška vojaška oporišča v Pacifiku, je Severna Koreja naštela japonska mesta, preko katerih bi poleteli njeni izstrelki: med njimi so bili Hirošima, Ehime in Koči.

Z odločitvijo, da raketa tokrat poleti proti vzhodu, se je Severna Koreja očitno odločila izogniti vojaškemu odzivu ZDA. Po tem, ko je v nedeljo izstrelila tri rakete kratkega dosega, je severnokorejska tiskovna agencija KCNA dan pozneje objavila komentar z opozorilom, da »ameriški državljani ne spijo mirno, za ZDA pa da bi bilo bolje, če bi se posvetile lastni prihodnosti, namesto da uporabljajo povsem nekoristno izsiljevanje in pritiske.«

Zdaj je na vrsti Trump. Vsa regija v veliki napetosti pričakuje njegov odgovor.