Konvencija SDP: Novi šef, nova ekipa

Davor Bernardić: Hrvaška potrebuje spremembe, potrebuje jih tudi SDP.

Objavljeno
05. december 2016 10.18
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik
Zagreb – »Ponosen sem, ker sem danes lahko pred vami; prvi med enakimi,« je dejal novi predsednik hrvaških socialdemokratov Davor Bernardić na volilni konvenciji stranke, kjer je članstvo izvolilo vodstvene organe in potrdilo osrednji cilj: vrnitev na oblast.

Pred kratkim izvoljeni predsednik Davor Bernardić, ki je postal tretji predsednik stranke, po Ivici Račanu in Zoranu Milanoviću, je v novi vlogi prvič stopil pred članstvo in pozval k enotnosti. Njegov govor, kot so poudarili analitiki, ni vseboval pomembnejših političnih sporočil, eno pa je kljub vsemu odjeknilo. »Hrvaška nujno potrebuje spremembe, še prej pa se mora spremeniti tudi SDP,« je dejal prvi med enakimi.

O nujnosti sprememb v stranki se že dolgo strinja velik del članstva. Načini, kako se lotiti te naloge, pa se močno razlikujejo. Frakcij v stranki ne manjka, tudi privilegirane elite, o kateri je Bernardić kar nekajkrat javno spregovoril v svoji predvolilni kampanji, so ena od težav stranke, ki ostaja druga najmočnejša politična stranka (za HDZ), vendar z zapuščino, ki bi se je rada tako Bernardić kot ekipa, ki je dobila podporo za spremembe, čim prej rešili. »Zdi se, da je preoblikovanje stranke iz nekdanje Zveze komunistov Hrvaške v sodobno socialdemokratsko stranko obstalo nekje na polovici, v stranki pa doslej nikakor niso znali najti načina, da bi proces premaknili z mrtve točke,« meni nekdanja članica SDP Aleksandra Kolarić, ki jo je nekdanji predsednik Zoran Milanović zaradi drugačnih pogledov izključil iz stranke.

Je članstvo izbralo vodstvo, ki bi morda le lahko potegnilo voz s točke, kjer je zastal? »Bernardića nikakor ne gre podcenjevati. Za seboj ima šolo pragmatične politike Milana Bandića (prvi mož Zagreba se rad pohvali, da je Bernardić njegov učenec; op. a.), imel pa je tudi dovolj poguma, da se je od Bandića oddaljil. Bil je tudi dovolj drzen, da je nasprotoval nedotakljivemu Zoranu Milanoviću,« meni kolumnistka Višnja Starešina. Da to še kako drži, potrjujejo tudi besede novega predsednika stranke, ki je pred kratkim dejal, da bi bile razmere, tako v državi kot v stranki, najbrž drugačne, če bi še kdo, razen njega, Milanoviću odkrito povedal, kakšne napake počne in kaj se v stranki dogaja.

Nezadovoljneži

Obstoj frakcij in privilegiranih elit v stranki načrte novega vodstva otežuje, nič manj jih ne otežuje obstoj tako imenovanih starih kadrov oziroma tradicionalistov, ki jim Bernardić ni všeč. »Nič dobrega se ne napoveduje stranki,« je zato mogoče slišati iz ust starejših članov. Bernardića in njegove zdaj čaka zahtevna naloga spreminjanja stranke in ustvarjanja odnosov na novih temeljih.

Najnovejša javnomnenjska raziskava CRO Demoskop je pokazala, da je SDP druga najmočnejša stranka, ki so ji vprašani namenili 25-odstotno podporo, HDZ je dobil 31,5-odstotno, tretja pa je stranka Most neodvisnih list z 8,7-odstotno podporo. Bernardića na javnomnenjski lestvici priljubljenosti ali nepriljubljenosti vsaj za zdaj ni. Je pa zato Zoran Milanović, ki ga vprašani v raziskavi še vedno uvrščajo med nepriljubljene politike; takoj za nekdanjim šefom HDZ Tomislavom Karamarkom.