Bohinjski župan napovedal upor

Župan Kramar: Nehali bomo čistiti obalo jezera in urejati promet, domačine bomo pozvali, naj ogradijo svojo lastnino.

Objavljeno
25. julij 2012 14.05
Špela Ankele, Kranj
Špela Ankele, Kranj
Bohinjska Bistrica – Bohinjski župan Franc Kramar je včeraj javno pozval ministra za infrastrukturo in prostor Zvonka Černača, naj odpravi ali vsaj ustavi izvajanje uredbe iz leta 2003, ki v Bohinju predvideva odstranitev 23 objektov. Če se to ne bo zgodilo, je napovedal stopnjevanje pritiska.

Že včeraj smo poročali, da so v Bohinju razburjeni zaradi uresničevanja devet let stare uredbe o prostorskih ureditvenih pogojih za sanacijo degradiranega prostora na območju Triglavskega narodnega parka v občini Bohinj. Peticijo proti rušenju stavb na območju Triglavskega narodnega parka (TNP) je doslej podpisalo več kot 400 ljudi. Včeraj je bohinjski župan napovedal pritožbo na ustavno in evropsko sodišče in začrtal upor: »Nehali bomo čistiti obalo jezera in urejati promet, odstranili bomo koše in pozvali domačine, naj ogradijo svojo lastnino.«

Franc Kramar se je odzval tudi na navedbe inšpektorata za promet, energetiko in prostor, da so poostren inšpekcijski nadzor na območju TNP začeli konec leta 2010 »tudi zaradi večkratnih pritožb občine Bohinj takratnemu ministru o nedelovanju in neukrepanju inšpekcije«. Bohinjski župan je včeraj potrdil, da je tudi občina prijavljala kršitelje, a da nobeden od teh ni prejel odločbe za rušenje: »Ti objekti še danes stojijo.«

Četrt stoletja agonije gostišča Kramar

Poročali smo že, da se je na tarči inšpektorjev znašlo tudi gostišče Kramar. »To je občinsko last, v ozadju pa poteka postopek denacionalizacije. Dejstvo je, da je najemnica gostišča, ki je bilo zgrajeno leta 1958, moja žena in da že 25 let, kolikor traja agonija, vsa sredstva vlagava v obnovo poslopja. Uredila sva kanalizacijo in trikrat zaprosila za gradbeno dovoljenje. Še danes nama ni jasno, zakaj ga nisva dobila, mi je pa inšpektor med drugim rekel, da se ne pišem prav,« je pojasnil župan Kramar.

Na naše poizvedovanje glede gostišča so na inšpektoratu pojasnili, da je gradbeni inšpektor zavezancu Francu Kramarju konec lanskega leta izdal dve inšpekcijski odločbi: eno zaradi manjšega pritličnega lesenega objekta, ki ga je zavezanec v danem roku odstranil, drugo pa zaradi pritličnega lesenega in delno zidanega objekta, ki je bil po podatkih inšpekcije zgrajen leta 1992. Na to odločbo so prejeli pritožbo, so dejali na inšpektoratu, kjer so še poudarili, da za »gostinski objekt inšpekcijska odločba ni bila izdana«.

Na inšpektorat pritožbe na 29 inšpekcijskih odločb

Na inšpektoratu za promet, energetiko in prostor so včeraj pojasnili, da so iz Bohinja prejeli pritožbe na 29 inšpekcijskih odločb: druga stopnja je 20 pritožb zavrnila, šest so jih vrnili v ponovni postopek na inšpektorat, o treh zadevah še niso odločali. Na inšpektoratu so dodali, da je poleg tega deset zavezancev sprožilo upravni spor, upravno sodišče pa je »doslej odločilo o sedmih zadevah in prav vse pritožbe zavrnilo kot neutemeljene. Iz tega izhaja, da inšpektorat vodi postopke zakonito in skladno z veljavnimi predpisi, ki sta jih sprejela državni zbor in vlada.«

Uredba o rušenju visi tudi nad poslopjem v Studorju, ki ga je postavil 83-letni Martin Cvetek: »Šestdeset let se ukvarjam z živino, zadnjih trideset let pa imam nad glavo še papirnato vojno.« Njegov vnuk Simon Cvetek je dodal: »Zdaj nam preostane drugega, kakor da zadevo prepustimo ustavnemu sodišču v presojo. Lahko gremo v skupno tožbo, kot so to storili izbrisani, lahko razmišljamo še o referendumu o izstopu iz TNP. Ali pa se vsi preimenujemo v razne Jakliče, Zidarje in Črnigoje, pa se ne bo nihče več vtaknil v nas.«