Slovensko podjetje na Malti s projektom eZdravja

Marand s podatkovno platformo Better Platform omogoča vzpostavitev elektronskih zdravstvenih kartotek.
Fotografija: Podatkovna platforma Better Platform omogoča vzpostavitev elektronskih zdravstvenih kartotek za vse prebivalce Malte. FOTO: Leon Vidic/Delo
Odpri galerijo
Podatkovna platforma Better Platform omogoča vzpostavitev elektronskih zdravstvenih kartotek za vse prebivalce Malte. FOTO: Leon Vidic/Delo

Ljubljana - Na razpisu malteškega ministrstva za zdravstvo je bilo za implementacijo podatkovne platforme kot ključne komponente za projekt uvedbe nacionalnega elektronskega zdravstvenega kartona izbrano slovensko podjetje Marand, ki IT rešitve na področju zdravstva združuje pod blagovno znamko Better.

Rešitev bo Malti omogočila vzpostavitev nacionalne zbirke podatkov pacientov in prenosljivost teh podatkov med različnimi zdravstvenimi ustanovami in proizvajalci aplikacij, raziskovalnimi instituti in celo državami. 
 

Elektronske zdravstvene kartoteke za vse

 
Malteško ministrstvo za zdravje namerava uvesti celostno zastavljen nacionalni program digitalizacije zdravstva. Cilj je  povečati učinkovitost in trajnost zdravstvenega sistema v korist pacienta. Podatkovna platforma Better Platform omogoča vzpostavitev elektronskih zdravstvenih kartotek za vse prebivalce Malte.

V tako imenovani nacionalni zdravstveni hrbtenici bodo shranjeni zdravstveni podatki prebivalcev: npr. opravljena cepljenja, alergije, pregled preteklih diagnoz, zgodovina kirurških posegov in aktualen seznam pacientovih zdravil. Ti podatki bodo enostavno in vedno dostopni pooblaščenim proizvajalcem različnih kliničnih aplikacij.
 

Paradni konj digitalnega zdravstva

 
Uvedba nacionalnega elektronskega zdravstvenega sistema je, kot je dejal Clinton Farrugia, direktor informatike na malteškem ministrstvu za zdravje, paradni konj digitalnega zdravstva na Malti. "Ključna zahteva v zvezi s platformo je bila, da podatke zagotovi kot storitev na podlagi njihovega ločevanja iz aplikacij in shranjevanja v formatu, ki ni vezan na prodajalca aplikacij. “
 
Tomaž Gornik, direktor Better, pa je dejal, da so počaščeni, da jih je malteško ministrstvo za zdravje izbralo kot ponudnika te osrednje zdravstvene infrastrukturne komponente. "Platforma Better vse podatke shranjuje v obliki formata openEHR, ki je odprt podatkovni format in ni vezan na določenega ponudnika zdravstvenih rešitev, kot so to nekateri drugi formati. Malta bo s pomočjo tega pristopa izvedla reformo zdravstvenega sistema z izgradnjo trdne podlage za trenutne in prihodnje zdravstvene projekte in aplikacije.”

Leta 2013 je podjetje Marand vzpostavilo sistem izmenjave zdravstvenih podatkov za 12 milijonov prebivalcev Moskve. FOTO: Leon Vidic/Delo
Leta 2013 je podjetje Marand vzpostavilo sistem izmenjave zdravstvenih podatkov za 12 milijonov prebivalcev Moskve. FOTO: Leon Vidic/Delo


Največji sistem, ki ga je podjetje doslej vzpostavilo, je sistem e-zdravja v Moskvi. ”Leta 2013 smo vzpostavili sistem izmenjave zdravstvenih podatkov za 12 milijonov prebivalcev tega mesta. Platforma je takrat presegla visoke zahteve naročnika: za brskanje med 20 milijoni elektronskih zdravstvenih zapisov in milijardo dokumentov je bilo treba čakati manj kot sekundo. Sistem trenutno vključuje 500 moskovskih zdravstvenih domov in 106 bolnišnic, v katerih skupno dela 50 tisoč zdravnikov,” JE še pojasnil Tomaž Gornik.
 
Svojo podatkovno platformo je podjetje pred kratkim uvedlo tudi v univerzitetnih bolnišnicah Heidelbergu, Göttingenu in Hannovru, predvsem za obdelavo podatkov na področju raziskav. Prav tako rešitev uporabljajo na Švedskem, v regiji Östergötland. V britanskem projektu The 1000 Genomes Project, največjem tovrstnem projektu na svetu, platformo uporabljajo za obdelavo podatkov 70 tisoč ljudi z redkimi boleznimi in bolnikov z rakom ter njihovih sorodnikov. Better Platformo uporablja tudi organizacija Eurotransplant, ki skrbi za povezavo prejemnikov in darovalcev organov v osmih državah srednje in zahodne Evrope, v katerih skupaj živi prek 130 milijonov ljudi.

Komentarji: