»Ta črni« za leto dni zapuščajo Tolmin

Metaldays: Poleg glasbe je obiskovalce navdušila predvsem čudovita narava.

Objavljeno
26. julij 2014 21.50
Blaž Močnik, Tolmin
Blaž Močnik, Tolmin
Čeprav je vreme v Tolminu skoraj vsak dan s plohami in nevihtami hladilo 12.000-glavo množico, ki se je zbrala na festivalu Metaldays, je dogodek v svoji enajstletni zgodovini doživel vročico kakor še nikoli doslej. Glede na videno ne gre dvomiti, da bo »družinska zabava« ob Tolminki in Soči razprodana tudi prihodnje leto med 19. in 25. julijem.

Da človeško telo to zdrži, je najmanj, kar se lahko zapiše za neredke posameznike, ki se v Tolmin zgrinjajo od blizu in (zelo zelo) daleč. Marsikdo si v teh petih koncertnih dnevih zasluži borčevsko pokojnino za pogum in vzdržljivost. Piva se v teh dneh stoči toliko, da so zastopniki znanega češkega pivovarja pri nas količino označili za poslovno skrivnost. Opazi se vse, razen zadržkov. Tako bi, na primer, za mladega Kanadčana Erina, ki je svojega prašička z naftnimi prihranki razbil za obisk tolminskega dogodka in nadaljnjo »svetovno turnejo«, sodili, da bo v žep pospravil glavni oder in še vse okoliške hribe, nato pa je z največjo ponižnostjo dejal: »Razpoloženje na tem festivalu je neverjetno. Če kam v življenju, se bom vrnil sem.«

Državljanstvo ni pomembno

»Heavymetalska kultura je skupnost pravzaprav zelo ponižnih ljudi, pri čemer državljanstvo sploh ni pomembno. Metal je danes stvar več generacij, zato ni nič čudnega, če dedki na koncert pripeljejo svoje vnuke. Občinstvo, ki resda tudi rado nekaj spije, je zelo zvesto, toda razen zelo redkih izjem vedno ostaja miroljubno,« je opisal Wolfgang Rott, direktor nemške družbe CMM, ki skrbi za promocijo festivalov in skupin, med drugim za kultne Iron Maiden. O Metaldays je dodal, da je velika prednost lokacija: »Ni festivala, ki bi se lahko primerjal s tem, kar lahko ponudi Metaldays z rekama, gorami in preostalo ponudbo izjemne okolice. Zato ima festival toliko povratnikov, ker je nekaj posebnega. Kot bi šlo za ogromno vsakoletno družinsko srečanje.«

Ko bi sodili, da bo po petih večerih, ko je bobnelo z dveh odrov, utrujenost hočeš nočeš zahtevala svoj davek, so zadnji večer Heaven Shall Burn z vso svojo silovitostjo sezuli ponorelo občinstvo in odpihnili preostale deževne oblake. Švedski vojskovodje Sabaton, eno glavnih imen festivala, ki so ga obiskali že tretjič, so se morali zelo potruditi, da so ohranili raven razpoloženja. Tank na odru je gotovo pomagal. Četrtkov večer bo težko ponoviti, potem ko so svoje opravili enkratni finski pogani Moonsorrow in nato še vsaj po imenu glavna zanimivost festivala kalifornijski Megadeth. Pevec in kitarist skupine Dave Mustaine, nekoč definicija kontroverznosti in razvrata, kar ni mogel prehvaliti lokacije Metaldays ob Soči in Tolminki: »To je čarobni kraj sredi hribov.«

Več kot 60 držav

Če bi morali iskati kakšno resno negativno stvar največjega glasbenega dogodka preteklega tedna na prostem pri nas, bi to bil nastop danskih Volbeat, ki naj bi bili poleg Megadeth prvi magnet za potetovirane dolgolasce. Po štirih odigranih skladbah je namreč pevcu Michaelu Poulsenu odpovedal glas, zato so morali nastop prekiniti, ni pa še jasno, kaj se bo zgodilo s preostankom njihove turneje. Razočaranje so sicer ublažili fantastični Amorphis, medtem ko se nastopi uvodnih dveh dnevov Children of Bodom, Opeth in Satyricon zdijo že zelo oddaljena preteklost.

Organizator festivala Roman Fileš je bil navdušen nad odzivi prišlekov, ki so se v Tolmin zgrnili iz nič manj kot 60 držav. »Navdušenje nad tokratnim dogodkom delimo z obiskovalci tudi prireditelji. Na koncu vreme niti ni bilo tako slabo,« je dejal. V petek so si najbolj zagreti obiskovalci že zagotovili prve vstopnice za Metaldays 2015, ki ga bodo organizatorji posvetili tudi stoti obletnici začetka soške fronte. V predprodaji je na voljo dva tisoč vstopnic, ki bodo gotovo pošle še pred koncem poletja. Ker v Metaldays ne bodo dovolili povečanega obsega obiska nad 12.000 obiskovalcev, ne gre dvomiti, da bo festival razprodan tudi prihodnje leto.