Bolnici uspešno odstranili maligni tumor s srca

Natanko 30 let potem, ko je utemeljitelj slovenske srčne kirurgije prof. dr. Miro Košak opravil prvo uspešno avtotransplantacijo srca – na svetu! –, so na kliničnem oddelku za kirurgijo srca in ožilja kirurške klinike ljubljanskega UKC ta dosežek ponovili. Tokrat so pomagali 52-letni pacientki.

Objavljeno
12. maj 2016 14.19
Diana Zajec
Diana Zajec
Utemeljitelj slovenske srčne kirurgije prof. dr. Miro Košak je pred tremi desetletji opravil prvo uspešno avtotransplantacijo srca – na svetu! In v teh dneh so na kliničnem oddelku za kirurgijo srca in ožilja kirurške klinike ljubljanskega UKC ta dosežek ponovili.

Predstojnik oddelka prof. dr. Tomislav Klokočovnik, ki je opravil tokratni poseg, je z izidom do podrobnosti uglašenega timskega dela kirurške ekipe izjemno zadovoljen – tako kot tudi 52-letna pacientka, ki so ji s srca odstranili velik maligni tumor.

»Presaditve srca izvajamo že vrsto let, uspešno, zato lahko zagotovim, da operativno tehniko poznamo res dobro, v najmanjših podrobnostih. Res je tudi, da smo že operirali tumorje na srcu, a še nikoli tako napredovalega kot tokrat, saj je zavzemal celoten levi atrij. Ker je kirurška tehnika pri avtotransplantaciji srca že nasploh bolj zapletena in kot taka zahteva filigransko natančnost, smo z izvedbo in izidom operacije res zadovoljni,« je za Delo povedal Klokočovnik.

Pri tovrstnih presaditvah, ki niso pogoste, predvsem pa ne preproste, tumorskega tkiva ne morejo vedno odstraniti v celoti, saj ne smejo prizadeti črpalne funkcije srca. Kardiologi, ki so na konziliju predstavili zdravstveno stanje pacientke, so dvomili, da bi bil ta zahtevni kirurški poseg v omenjenem primeru sploh lahko uspešen. A tokratna avtotransplantacija srca bo, o tem ni več dvoma, bistveno izboljšala kakovost bolničinega življenja in ji ga zdaj, ko bo s »popravljenim« srcem lahko spet polno zaživela, tudi podaljšala.

Med operacijo, ki so jo izvedli s pomočjo zunajtelesnega krvnega obtoka v normotermiji in je trajala nekaj ur, je prof. Klokočovnik pacientkino srce najprej izrezal. Operiral ga je zunaj telesa, v posodi z ledom, kjer je tumor s srca tudi odstranil. Po odstranitvi je bilo manjkajočo steno preddvora treba rekonstruirati – to so naredili z biološkim materialom – in nato srce spet vsaditi v prsni koš.

Pri posegu so sodelovali še asist. dr. Matija Jelenc kot prvi asistent kirurga, anesteziolog Dean Pirc, inštrumentarki Dora Jurčič in Magdalena Hrovat ter perfuzionistka Boža Matušek.

Pacientka se počuti dobro, pooperativne rane so zaceljene. Zdravljenje v bolnišnici pa še ni končano. Počakati je bilo treba na današnji onkološki konzilij, na katerem se bodo zdravniki pogovorili o dosedanjem zdravljenju in se dogovorili glede nadaljnje terapije.

Tumorji srca so lahko primarni ali sekundarni; sekundarni izvirajo iz drugega organa v telesu, najpogosteje iz prsi, pljuč, krvi ali kože, od koder metastaze sčasoma pridejo do srca. Čeprav so sekundarni tumorji srca do 40-krat pogostejši od primarnih, so še vedno dokaj redki.

Za tumor na srcu na splošno velja, da ga je težko odkriti, saj se lahko kaže s simptomi, ki so podobni številnim drugim boleznim, včasih sploh ne izzove simptomov, včasih pa lahko v delovanju srca povzroči smrtno nevarno motnjo, ki posnema druge srčne bolezni – denimo nenadno srčno popuščanje. Če se torej pri bolniku z rakom pojavijo še simptomi motenega delovanja srca, bi to za zdravnika morala biti iztočnica za sum, da ima morda tudi tumor na srcu. Temu sledita diagnostika in zdravljenje, s katerim umirijo simptome srčnega tumorja in bolezen zazdravijo.