Črna usoda pobeljenih koral

Avstralski biologi opozarjajo na katastrofalen obseg odmiranja koral v Velikem koralnem grebenu.

Objavljeno
21. april 2016 14.27
S. R. P.
S. R. P.
Avstralski biologi so ta teden oznanili, da se je samo sedmim odstotkom koral v Velikem koralnem grebenu uspelo izogniti škodljivemu procesu beljenja. Beljenje koral v množičnem obsegu je v obdobju zadnjih nekaj let posledica segrevanja morske vode. Voda, ki je toplejša od običajne temperature, namreč povzroča, da korale zavračajo žive alge iz svojega okolja, v odsotnosti alg pa so izpostavljene poapnenju.

Zaradi poapnenja korale izgubijo barvo in se pobelijo. Če se voda v njihovem okolju znova ohladi, imajo pobeljene korale možnost, da si opomorejo in se povrnejo v zdravo stanje, če pa do ohladitve ne pride kmalu, odmrejo. Prav to se v zadnjem času dogaja, opozarjajo raziskovalci. Vzrok segrevanja morske vode v zadnjih letih vidijo v podnebnih spremembah, letos pa je segrevanje še posebej okrepil zelo močan El Niño.

»Poapnenja koral v tolikšnem obsegu v severnem delu Velikega koralnega grebena, kot se dogaja zdaj, še nismo doživeli,« opozarja prof. Terry Hughes, ki je za organizacijo National Coral Bleaching Taskforce vodil raziskavo koral v Velikem koralnem grebenu, ki je sicer razglašen za del svetovne naravne dediščine. »Po naši oceni je že približno polovica koral odmrla ali pa jih še odmira,« poudarja Hughes.

Veliki koralni greben se razteza 2300 kilometrov vzdolž severovzhodne avstralske obale in velja za največji živi ekosistem na našem planetu.