Na beli preprogi pod mrzlimi zvezdami

Korejska zgodba ima tudi svojo družinsko stran, ki je morda najpomembnejši del olimpijske predstave.

Objavljeno
05. februar 2018 19.55
Zorana Baković
Zorana Baković

Olimpijske igre, ki se bodo v petek slovesno začele v južnokorejskem Pjongčangu, bodo prišle v zgodovino. To resda ne bo povezano s športom, vendar se bo to zgodilo z močnimi primesmi realpolitike na obeh straneh 38. vzporednika.

Severna Koreja bo na otvoritveno slovesnost poslala 22-člansko delegacijo pod vodstvom Kim Jong Nama, ki je formalno najvišji politični predstavnik v njeni državni hierarhiji. Kot predsednik predsedstva vrhovne skupščine je formalni vodja države, in čeprav je resnična oblast v rokah Kim Džong Una na položaju predsednika Delavske stranke in njene osrednje vojaške komisije, je Kim Jong Nam zelo pomembna politična oseba v severnokorejskem gledališču senc.

Že samo to, da je bil v nedeljo star 90 let in da bo septembra minilo okroglih 20 let, odkar je zasedel položaj na vrhu vrhovne skupščine, dokazuje, da je Kim Jong Nam izjemno vpliven za kulisami obskurnega komunističnega dvora. Hkrati je popolna izbira Pjongjanga. Glede na njegovo starost in ceremonialno naravo njegovega položaja lahko izbiro po eni strani razumemo kot simboličen izraz spoštovanja do olimpijskih iger na Korejskem polotoku. Po drugi strani pa je zato, ker ima tesne stike z vodjo, lahko tudi človek za zelo pomembne politične pogovore, če bi bil kdor koli od navzočih državnih in vladnih voditeljev pripravljen nanje.

Na olimpijskih igrah v Pjongčangu se bo zbralo kakšnih dvajset državnih in vladnih voditeljev, med katerimi bo tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Toda največ pozornosti bodo pritegnile velesile, od katerih je odvisna usoda Korejskega polotoka, vendar te ne bodo poslale svojih najvišjih voditeljev. Samo japonski premier Šinzo Abe se bo osebno udeležil odprtja iger, njegova odločitev pa velja za pozitivno znamenje, da se zdi Tokiu pomembneje stabilizirati odnose s Seulom kakor še naprej zaostrovati politiko do Pjongjanga.

Kim Jong Nam. Foto: AFP

Predstava narodne združitve

Toda Kitajsko bo zastopal Han Zheng, član stalnega odbora političnega biroja in sedmi človek v hierarhiji Komunistične partije. To pomeni, da bi predsednik Xi Jinping rad obdržal distanco do snežne preproge pod mrzlimi zvezdami, saj bo vzdušje na njej preveč korejsko za njegov okus. S prihodom Kim Jong Nama se bodo olimpijske igre spremenile v predstavo (čeprav začasno in morda popolnoma neizvedljivo) narodne združitve. Kitajska takšnega projekta še ni politično potrdila, in čeprav južnokorejska predsedniška palača (Modra hiša) še vedno ohranja nekaj upanja, da bi Xi v zadnjem trenutku morda le privolil v to, da bi postal del zelo simbolične politične predstave in v petek pripotoval v Pjongčang, uradni Peking za zdaj z ničimer ne daje vedeti, da bi se to lahko zgodilo.

Ameriški predsednik Donald Trump bo poslal svojega namestnika Mika Pencea in tako sporočil, da še naprej podpira tradicionalna zavezništva v severovzhodni Aziji, tudi tisto z Južno Korejo, hkrati pa upa, da bodo ameriški zavezniki skupaj z ZDA še naprej čim bolj pritiskali na Severno Korejo, dokler se ne bo odpovedala jedrskemu in raketnemu programu.

Popolnoma jasno je, da Washington ni zadovoljen s tem, da sodelovanje severnokorejskih športnikov na olimpijskih igrah in prihod Kim Jong Nama v resnici pomeni kršitev mednarodnih sankcij, izglasovanih v Varnostnem svetu ZN. Že izobešanje severnokorejske zastave v olimpijski vasi pomeni, da ne upoštevajo določil veljavnega zakona Južne Koreje, ki prepoveduje kakršno koli potrditev severnokorejskega režima. Poleg tega so morali organizatorji olimpijskih iger zaradi upoštevanja sankcij poskrbeti za to, da severnokorejske hokejistke ne bodo prišle na led v dresih družbe Nike, ki je sponzor južnokorejske reprezentance, po tekmovanju pa bodo morale Finski vrniti hokejske palice, drsalke in drugo opremo, ki jim jo je finska hokejska zveza tokrat »posodila«.

Ena od Penceovih najpomembnejših nalog v Pjongčangu bo med drugim razbiti vtis, da se olimpijske igre spreminjajo v politično normalizacijo odnosov s Severno Korejo. »Podpredsednik bo opozarjal svet, da je vse, kar Severni Korejci počnejo na olimpijskih igrah, samo umazana predstava, s katero poskušajo prikriti, da so največja tiranija in najhujši zatiralski režim na svetu,« je v nedeljo ameriškim medijem povedal neki Penceov sodelavec.

Politična intima med zavezniki

Zato bo s Penceom v Pjongčang prišel tudi oče ameriškega študenta Otta Warmbierja, ki je lani umrl teden dni po tem, ko so ga iz severnokorejskega zapora vrnili domov v stanju kome. Fred Warmbier bo v službi Trumpove politike do Severne Koreje dejavno opozarjal na resnično naravo Kim Džong Unovega režima.

Posebno vlogo v politični igri na olimpijskem odru bodo imeli tudi družinski člani tako Trumpa kot Kim Džong Una. Ni še jasno, ali bo v Pjongčang prispela ameriška prva dama Melania Trump ali predsednikova hči Ivanka, toda navzočnost katere koli od njiju (ali obeh) bi pomenila, da severnokorejska navzočnost na olimpijskih igrah ni spodkopala politične intime med zavezniki.

Mnogi tudi ugibajo, ali bo Kim Jong Nama morda spremljala Kim Džong Unova sestra Kim Jo Džong. Je članica političnega biroja Delavske stranke in pristojna za propagando, pogosto jo omenjajo tudi kot bratovo desno roko pri vodenju države. Korejsko zgodbo bi tako zaneslo v družinske vode, vendar ni popolnoma jasno, ali bi bilo to dobro ali slabo za mir. Za zdaj je treba upati na najboljši razvoj dogodkov, saj to med drugim zahteva tudi olimpijskih duh.