Prispevek bralke: Kurjavo je treba kupovati, ko je vroče

Zakaj? Ker so energenti poleti zaradi nižjega povpraševanja običajno cenejši, nekateri tudi kakovostnejši

Objavljeno
30. julij 2014 16.58
*dja* AMBIENT
Maša Lesjak
Maša Lesjak
Misel na zimo sredi poletja je za nekatere sicer boleča, a prihranek nam lahko prinese kakšen dodaten dan na morju.

Poletni meseci so idealni, da poskrbimo, da nam bo toplo tudi, ko se začnejo dnevi korenito krajšati. Direktor podjetja Elektro Celje Energija mag. Mitja Terče pravi, da so lesni peleti trenutno bolj kakovostni, saj je proizvodnja izven kurilne sezone manj obremenjena. Poleg tega je poleti lesna biomasa bistveno cenejša kot v kurilni sezoni. »Če torej mislimo za nekaj mesecev vnaprej, lahko dodatno prihranimo pri stroških ogrevanja.«

In kako prepoznamo kakovostne pelete? Biti morajo kompaktni in gladki ter svetle barve, dobro je tudi, če v njih prevladuje ena zvrst lesa (iglavci ali listavci). V vrečki s peleti ne sme biti preveč prahu, saj to lahko pomeni, da se krušijo, kar je znak za slabšo kakovost. Pa tudi poskus z vodo nam lahko pomaga. Če peleti potem, ko jih prelijemo z vodo, ostanejo na gladini, to ni dobro, saj to kaže na slabo kompaktnost materiala.

Najpogosteje se Slovenci sicer ogrevamo na kurilno olje, ki je izven kurilne sezone običajno prav tako cenejše, čeprav se na splošno ta energent v zadnjih letih draži. En liter kurilnega olja stane malce več kot en evro. Približno 200 litrov kurilnega olja nadomesti en kubični meter lesa.

Po februarskem žledu ga imamo v izobilju in se lahko pogajate za nižjo ceno. Kubični meter razrezanih drv sicer stane približno 70 evrov. Ugodnejša izbira so tudi sekanci za približno 20 evrov na kubični meter.

Potem pa je tu še zemeljski plin, ki ga trenutno najceneje ponuja Elektro Celje Energija in najnižjo ceno obljubljajo najmanj do septembra. Zemeljski plin kupujejo v tujini, prednost ima nižja cena. Tudi v primerjavi s kurilnim oljem je še precej ugodnejši in kot dodaja Terče, je v primerjavi z biomaso pa udobnejši za uporabo.

Elektro Celje Energija pa ni edini ponudnik električne energije, ki ponuja tudi druge energente: zemeljski plin dobavljajo tudi Elektro Energija, Energija Plus, GEN-i in Petrol.

Pred menjavo dobavitelja električne energije oziroma drugih energentov se je sicer dobro pozanimati tudi o drugih dodatnih storitvah podjetij, saj se želijo približati kupcem in jim ponuditi čim bolj celovito oskrbo. Dobavitelji elektrike med drugim ponujajo tudi lesne pelete, asistenco za dom in podjetja ter partnerske ponudbe.

Zanimiva pa sta podatka, da Petrol med vsemi ponudniki električne energije ponuja tudi pogonska goriva, Elektro Celje Energija pa edini mobilno aplikacijo za upravljanje z domačim računom za elektriko. Dodatne storitve so marsikdaj jeziček na tehtnici, ko se uporabnik odloča za ali razmišlja o menjavi dobavitelja energentov.