Prodaja Telekoma: del malih delničarjev neuradne cene označil za »mizerne«

Mali delničarji z nizko ceno ne bodo najbolj zadovoljni, če pa bo Cinven res vlagal, je to za Telekom dobro.

Objavljeno
14. april 2015 13.22
Telekom Slovenije v Ljkubljani, 24. marca 2015
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo

Ljubljana – Ob včerajšnji oddaji ponudb za nakup 72,75-odstotnega deleža Telekoma Slovenije (TS) so v Slovenskem državnem holdingu (SDH) prejeli eno samo zavezujočo ponudbo. Oddal jo je sklad Cinven, je povedal Igor Štemberger iz borznoposredniške hiše Ilirika, ki sodeluje s tem skladom.

Kakšno ceno je ponudil Cinven, ni znano, na ljubljanski borzi je delnica včeraj izgubila slab odstotek in je bila vredna 128 evrov. Pričakovanja glede cene delnice Telekoma so se začela večati z napovedjo prodaje – z 80 evrov se je cena na borzi najprej podvojila in pričakovanja pognala celo do 180 evrov. Po zanesljivih neuradnih informacijah so bile vse nezavezujoče ponudbe v razponu od 100 do 130 evrov.

Igor Štemberger pravi, da so visoka slovenska pričakovanja nerealna. Ceno bi po njegovih besedah morali primerjati z mnogokratniki EBITDA, ki jo dosegajo sosednji in primerljivi telekomi. Če bo ta kazalnik višji, bo to kljub relativno nizki absolutni ceni ugodno. Posebno, ker se Telekomovi prihodki v močnem konkurenčnem boju na domačem trgu zmanjšujejo, poleg tega je tu še za več kot štiristo milijonov tožb.

Na resnost postopka in ceno je slabo vplivala tudi lanska poletna zamrznitev prodajnega postopka, opozarja Štemberger in primerja zniževanje cene za TS s prodajanjem Mercatorja. Če bi bilo podjetje res tako zanimivo, bi bilo zanimanje kupcev večje. Telekomovi prihodki se nižajo, država se do družbe vede mačehovsko, namesto naložb je zadnja tri do štiri leta vzela ves dobiček, za investicijsko dejavnost pa se je TS moral zadolževati.

Delničarji naj bi si na predlog uprave TS na majski delničarski skupščini razdelili vseh 65 milijonov evrov bilančnega dobička, dividenda na delnico pa bi bila tako kot lani deset evrov bruto, predlanskim pa v dveh delih 12 evrov. Za teh deset evrov se tako rekoč poviša tudi Cinvenova ponudba.

Pri prodaji pomembne tudi dividende

Predsednik društva Mali delničarji Slovenije Rajko Stanković ugotavlja, da mali delničarji z nizko ceno ne bodo najbolj zadovoljni, če pa bo kupec Cinven, ki je napovedal, da se bo zavezal k nadaljnjim stomilijonskim naložbam v razvoj telekomunikacij, je to dobra novica za Telekom Slovenije in tam zaposlene. Stanković je opozoril, da je TS v zadnjih treh letih izplačeval visoke dividende, kar je treba pri prodajni ceni tudi upoštevati. Kakor tudi nadaljnje postopke: ali bo morebitni kupec ponudil enako ceno kot večinskemu delničarju tudi malim delničarjem ali pa jim zagotovil še naprej visok dividendni donos.

V Vseslovenskem združenju malih delničarjev (VZMD) prodaji TS nasprotujejo, neuradne cene pa so označili za »mizerne«. Privatizaciji načelno ne nasprotujejo, mora pa biti transparentna in razvojno naravnana. Opozorilo na morebitni konflikt interesov finančnega svetovalca pri prodaji TS Citigroup, ki sodeluje z Deutsche Telekomom, ni več potrebno.