Spoznavanje domovine iz tekaške smučine

Po planotah Slovenije ali  330 kilometrov na tekaških smučeh po slovenskih planotah

Objavljeno
24. januar 2013 12.11
Iztok Kordiš, Trip
Iztok Kordiš, Trip

Če ne potrebujete startne številke, da bi uživali v teku, če imate radi izzive, radi spoznavate nove kraje in ljudi, če imate radi zares aktivne počitnice, radi naredite nekaj zase in seveda če imate radi tek na smučeh, posebej še klasično tehniko, potem je teden teka Po planotah Slovenije (PPS) prava stvar za vas.

Atraktivno popotovanje že četrtič organizira Smučarsko društvo Krplje skupaj s številnimi drugimi športnimi društvi z različnih koncev Slovenije. V enem tednu namreč prekrižarite skoraj vso Slovenijo.

Začne se v nedeljo, 17. februarja, s 45 kilometrov dolgim prečenjem Pohorja od Bolfenka do Kop, konča pa v soboto, 23. februarja, s 55-kilometrskim tekom po pokljuških gozdovih. Pa vmes? Etape vsak dan potekajo po Golteh, Menini planini, Veliki planini, Snežniku, Hrušici in Jelovici, po terenih, kjer ponavadi ni tekaških smučin in so tudi sicer manj znani, odmaknjeni od vrveža smučarskih centrov. Proga je pripravljena in označena, tako da z orientacijo ni težav in se lahko prepustite uživanju v naravi, čudovitih razgledih in teku oziroma hoji na smučeh v lastnem ritmu.

Ideja, rojena na Finskem

Vsako leto se zbere pestra mednarodna ekipa. Dosedanjih treh uspešno izvedenih prireditev so se udeležili tekači iz 15 držav, od Fincev, Norvežanov, Nemcev, naših bližnjih sosedov Italijanov in Avstrijcev, Rusov, Špancev, do Grka, Novozelandca in seveda največ Slovencev, ki kljub načeloma poznanemu terenu vedno znova odkrivajo neodkrite bisere naše dežele.

Ideja za tako prireditev izvira iz Finske, kjer se slovenski tekači že petnajst let udeležujejo podobnega 440 kilometrov dolgega netekmovalnega teka Rajalta Rajalle Hiihto ali po naše Od meje do meje, ki poteka malo pod polarnim krogom od ruske meje vzhodno od Kuusama do švedske meje pri Torniu. Seveda so tam snežne razmere drugačne, zato proga poteka zvezno in avtobusnih voženj med etapami skoraj ni, čemur se pri nas zaradi negotovosti snega v dolinah ne da izogniti.

(Skoraj) za vsakogar, ki je zdrav

Je 330 kilometrov v sedmih dneh na nadmorski višini med 1000 in 1500 metri v današnjem času ultramaratonskih preizkušenj veliko? Seveda to ni ekstremen izziv, ki ga zmorejo le vrhunsko pripravljeni tekači, mačji kašelj pa tudi ne, kar ve vsakdo, ki je že izskusil pohorske ali snežniške klance. Kljub temu da prireditev ni tekmovalnega značaja, so dobra fizična priprava in tekaške izkušnje priporočljive, če pa ste začetnik in bi želeli le spremljati partnerja, bo letos ob zadostnem številu prijav vsak dan na območju cilja posamezne etape organizirana tudi tekaška šola. Prijave so možne še do konca januarja.