Bližnjica do znanja in izkušenj uspešnih

Dodatno znanje in spodbude so lahko še posebno dobrodošli za mlade iskalce zaposlitve.

Objavljeno
27. junij 2013 14.40
Ljubljana 14.5.2012, ekonomska fakulteta foto: Tomi Lombar
Nevenka Žolnir, Panorama
Nevenka Žolnir, Panorama

Mladi imajo danes ogromno idej, energije in želje po uspehu, vendar pogosto ne vedo, kako uresničiti svoje cilje. V Zavodu Ypsilon so si zamislili mentorski program Uči se od najboljših, v katerem se lahko povežejo z uspešnimi podjetniki, akademiki, politiki in drugimi javnimi osebnostmi. Doslej so povezali 49 parov.

Sodelovanje v programu je prostovoljno in brezplačno za mentorje in mentorirance. »K sodelovanju pritegnemo tiste, ki vidijo obojestranske priložnosti v dobrem medgeneracijskem sodelovanju ter se zavedajo pomembnosti prenosa znanja in izmenjave izkušenj. Prepričani smo, da lahko pomembno vplivamo na razvoj mladih, če jim pri njihovih začetkih ponudimo podporo, nasvete, izkušnje in vzor modrejših, izkušenejših. Vse to lahko prelijejo v nove projekte in nikoli se ne ve, kdaj bo mentorstvo obrodilo nove velike ideje,« pravi Mateja Šoštarić iz Zavoda Ypsilon, ki koordinira projekt, sofinanciran tudi z denarjem za Evropsko prestolnico mladih Maribor 2013.

Medgeneracijsko sodelovanje

Zavod Ypsilon povezuje in izobražuje mlade med 20. in 30. letom. Glede na to, da je njegovo delovanje usmerjeno k predstavnikom generacije Y, ki so dejavni in obetavni na različnih področjih, a se šele uveljavljajo v poslovnem in družbenem življenju, mentorstvo primerno zaokroža njihovo poslanstvo. Kot mentorje so k sodelovanju najprej povabili tiste, ki vidijo obojestranske priložnosti v dobrem medgeneracijskem sodelovanju ter se zavedajo pomembnosti prenosa znanja in izmenjave izkušenj.

Kandidate so začeli najprej iskati med sodelavci, partnerji, prijatelji zavoda. V nekaj mesecih se je na seznamu mentorjev znašlo 50 imen z najrazličnejših področij. Pričakujejo, da se bo mreža družbeno odgovornih posameznikov širila in da se jih bo vključilo čim več – mentor je lahko pravzaprav vsakdo, ki ima določena znanja in izkušnje, poudarjajo.

Za zdaj enoletni program

Mentorski odnos traja eno leto, v tem času mentor in mentoriranec poskušata uresničevati cilje, ki jih postavita sama. To je lahko dopolnjevanje znanja, osebnostna rast, krepitev motivacije, bogatenje izkušenj, lahko pa so omejeni na praktične nasvete ali preprosto uvajanje novih kadrov.

Sodelovanje v programu je prostovoljno za obe strani in temelji na vzajemnosti. Mentoriranci pridobijo pomoč in podporo pri razvijanju potencialov ter dostop do znanja in izkušenj uspešnih ljudi, do katerih bi sicer težko prišli. Dodatno znanje in spodbude so lahko še posebno dobrodošli za mlade iskalce zaposlitve.

Možnost sooblikovanja posameznikov

Mentorji na drugi strani vstopajo v program iz različnih razlogov. Poleg tega, da se zavedajo družbene odgovornosti prenosa znanja, v tem odnosu lahko pridobijo sveže ideje in drugačen pogled na lastne proizvode, ideje ali storitve, spoznajo potencialne nove sodelavce. Ne nazadnje je to tudi možnost za sooblikovanje posameznikov, ki bodo nekoč morda spreminjali svet.

In kako postati mentoriranec? Po uspešno opravljeni registraciji in prijavi na spletni strani mentorstvo.si si posameznik izbere mentorja in ga povabi k sodelovanju, pri čemer navede svoje motive in pričakovanja. Ko mentor dobi sporočilo, povabilo sprejme ali zavrne. Ob potrditvi dobita kontaktne podatke drug drugega in pot za dogovore je odprta. Mentoriranec ima lahko največ tri mentorje.

Mentorstvo je ponavadi širši odnos, zato Zavod Ypsilon v svojem konceptu ni postavil togih pravil, temveč zgolj okvir – program traja eno leto, z vsaj enim srečanjem na mesec. Kaj bosta mentor in mentoriranec postavila v ta okvir, določata sama. Nekateri si želijo biti bolj strokovni, drugi bolj splošno življenjski.

Družbena odgovornost

Medgeneracijsko sodelovanje družbeno odgovornih posameznikov je znano še iz antike. Tako so se drug od drugega učili in razvijali trije največji misleci tistega časa: Sokrat je bil mentor Platonu, ta je učil Aristotela, ta pa Aleksandra Velikega.

Pobudnik programa, strokovni direktor zavoda Žiga Vavpotič, ima sam zanimivo izkušnjo kot mentoriranec v mednarodnem prostoru, saj je v okviru programa ameriške gospodarske zbornice Young Professionals (Mladi profesionalci) prišel do Thierryja Villarda, predsednika uprave družbe Goodyear Dunlop Sava Tires. Eno leto je bil njegov mentoriranec in od njega se je naučil veliko o upravljanju korporacij pa tudi o življenju.

Žiga Vavpotič ima zdaj dva mentoriranca, ki sta med seboj zelo različna. Z enim sodeluje bolj intenzivno, z drugim manj. Med njimi poteka živahna razprava o različnih temah. To je, kot pravi, zanimiva izkušnja in dobra šola tudi zanj. Eden od njiju je, denimo, ves dan preživel z njim – skupaj sta hodila na sestanke, spoznal je ekipo in način dela. Tudi sam ima tako izkušnjo pri Thierryju. Z njim je preživel dan in peljal ga je v proizvodnjo, tako da zdaj ve, kako poteka izdelava avtomobilske pnevmatike.

Druga mentoriranka je gimnazijka, ki jo zanima psihologija. Razmišlja o projektu, s katerim bi povezala mlade gimnazijce. Dal ji je nekaj smernic za razmišljanje in dogovorila sta se, da se srečata po počitnicah, vmes pa imata stik po e-pošti.

Socialna inovacija

»Naša ideja je, da postavimo model za vso državo, da na skupni imenovalec združimo vse mentorske programe, ki že potekajo. Vsa Slovenija bi bila lahko mentorska država, kar bi bila socialna inovacija, ki bi jo lahko ponudili Evropi,« razmišlja Vavpotič.

To je samo ena od zgodb neprofitnega Zavoda Ypsilon, ki deluje tretje leto in združuje 170 proaktivnih članov, starih od 20 do 30 let, z različnih področij. Medgeneracijsko sodelovanje pletejo tako, da vsak mesec pripravijo izobraževalno AkademiYo – večerjo, na kateri gostijo veleposlanike ali menedžerje, štirikrat na leto pa večje dogodke o različnih temah, nazadnje je bil v državnem svetu o temi Veliko imamo povedati.