Vsako delo šteje, tudi osebno dopolnilno

Cena ene vrednotnice v vrednosti devet evrov bo pokrila prispevke za dan pokojninske dobe.

Objavljeno
24. april 2014 19.44
Slovenija, Maribor, 18.1.2012 - cistilke v ogledalu foto:Tadej Regent/Delo
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Z novim zakonom o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno bodo začele veljati tudi spremembe pri osebnem dopolnilnem delu (ODD). Glavna sprememba sledi geslu Vsako delo šteje in tako se bodo po novem tudi od osebnega dopolnilnega dela plačevali socialni prispevki.

Med osebna dopolnilna dela (ODD) spadajo tista, ki jih posamezniki opravljajo kot pomoč na domu, denimo varstvo otrok, pomoč starejšim, pomoč pri urejanju vrtov in vzdrževanju nepremičnin, ali dela, ki so dodatni viri preživljanja, kakršna so nabiranje gozdnih sadežev, izdelovanje predmetov domače obrti in podobno. Na ministrstvu za delo so pojasnili, da se v okviru ODD opravljajo občasna dela, ki niso tako dobičkonosna, da bi se izplačalo ustanavljati s. p. ali d. o. o.

Za nekatera dela sistem vrednotnic ne bo veljal, saj bi to obrtnikom lahko povzročilo nelojalno konkurenco. Največja nevarnost konkurence obstaja pri čistilnih servisih in varovanju otrok. Kot je pokazala krajša anketa, ki smo jo izvedli med profesionalci, delujočih na teh dveh področjih, se ti ne bojijo, da bi jih nov sistem kakor koli ogrožal. Zlasti v agencijah za posredovanje otroškega varstva so prepričani, da se bodo starši raje odločali zanje kot za neznance brez kakršnega koli jamstva.

Več ali manj administracije?

Kako bo potekal sistem pridobivanja vrednostnic, je razvidno iz grafikona. Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je že zavrnila očitke, da nova zakonodaja s tem uvaja dodatne administrativne obremenitve. Prepričana je, da bi se to zgodilo le, če socialnih prispevkov od osebnega dopolnilnega dela ne bi odvajali v pavšalnem znesku.

In kako bo po novem deloval sistem, ki bo povezoval ponudnike in povpraševalce po ODD? Naročniki, ki bodo potrebovali kakršno koli obliko pomoči na domu, bodo z Ajpesovega seznama ali na upravni enoti (če nimajo dostopa do interneta) iz registra izbrali osebo, ki se je registrirala za opravljanje osebne dopolnilne dejavnosti. Z njim se bodo dogovorili o pogojih dela in ceni za opravljeno delo, potem pa bodo prek e-uprave davčni upravi zanj nakazali vrednotnico v vrednosti devetih evrov. Davčna uprava RS (Durs) bo znesek razdelila na sedem evrov, ki jih bo nakazal na Zpiz za pokojninsko zavarovanje osebe, ki opravlja to delo, dva evra pa bo odvedla za zdravstveno zavarovanje (na ZZZS).

Vavčer bo moral v primeru del za znanega naročnika, kot so varstvo otrok, inštrukcije (ki jih bodo po novem vključili na seznam ODD), pomoč v gospodinjstvu, pomoč pri urejanju vrtov in zunanjih površin, nega ostarelih, plačati naročnik del. Če bo šlo za dela, kot so izdelovanje izdelkov domače obrti in nabiranje gozdnih sadežev, pa bo vavčer oziroma vrednotnico kupil izvajalec del. Cena enega vavčerja bo pokrila prispevke za en dan pokojninske dobe.

Ministrica za delo je opozorila, da bi radi z vrednotnico ljudi, ki delo po domovih opravljajo na črno, spodbudili, da se bodo prijavili in si tako zagotovili več socialne varnosti. Doslej se od opravljenega ODD socialni prispevki niso plačevali, poleg tega bo sistem vrednotnic, kot je zatrdila, poenostavil sedanji sistem podjemnih pogodb.

Podvajanje zavarovanj

Zakaj ravno sedem evrov za pokojninsko in dva evra za zdravstveno zavarovanje? Na ministrstvu za delo so pojasnili, da so pavšalni znesek za pokojninsko zavarovanje izračunali glede na 210 evrov, kolikor znaša mesečni prispevek od minimalne plače. Ko bo posameznik zbral trideset vrednotnic (kar znese 210 evrov), mu bodo priznali en mesec pokojninske dobe. Zaslužek od osebnega dopolnilnega dela bo omejen in bo v pol leta lahko znašal največ tri povprečne mesečne plače, izvajalci pa bodo morali svoj dohodek redno prijavljati davčni upravi.

Eno od najpogostejših vprašanj, ki se postavlja ljudem, je, ali bodo morali socialne prispevke za pokojninsko zavarovanje plačevati tudi upokojenci oziroma ali bodo morali prispevke za zdravstveno zavarovanje prek vavčerjev oziroma vrednotnic plačevati tudi brezposelni, ki si že sami plačujejo zdravstveno zavarovanje. Večina ima pomisleke o pravičnosti takšne ureditve.

Na ministrstvu za delo so pojasnili, da vrednotnica ni vezana na siceršnji status osebe, ki opravlja osebno dopolnilno delo (upokojenec, brezposelni, zaposleni ...), ampak na samo delo, ki se opravlja in je pogoj za legalno opravljanje ODD. »Tudi zato je njena vrednost določena v pavšalnem znesku devet evrov ne glede na višino plačila za opravljeno delo in ne glede na število opravljenih ur. S plačilom prispevka za zdravstveno zavarovanje v okviru vrednotnice je izvajalec osebnega dopolnilnega dela zavarovan za primer poškodbe pri delu in poklicno bolezen za konkretno delo, ki ga izvaja v okviru osebnega dopolnilnega dela. Pri pripravi zakona smo sledili tudi načelu »vsako delo šteje«, kar pomeni, da bi se iz naslova vsakega dela plačevali prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Tako se na primer prispevki plačujejo tudi iz naslova avtorske pogodbe, podjemne pogodbe in podobno.«