Apek napako priznava, a vztraja pri višji ceni

Frekvence 900 MHz: v Apeku so priznali računsko napako, a dodali: »Gre za nenamerno napako, ki ne vpliva na predlagano ceno.«

Objavljeno
12. marec 2013 16.15
Posodobljeno
12. marec 2013 17.00
Matjaž Ropret, gospodarstvo
Matjaž Ropret, gospodarstvo
Ljubljana – Čeprav je Agencija za pošto in elektronske komunikacije (Apek) danes priznala napako pri izračunu cene za podaljšanje licenc za frekvence 900 MHz in da naj bi na pristojnem ministrstvu razmišljali o popravi te napake, regulator vztraja pri prvotni ceni.

Danes smo razkrili Apekovo matematiko, ki je za izhodišče vzela povsem napačno tolarsko ceno frekvenc iz leta 1998, ko sta Mobitel in Simobil zanje plačala po 25 milijonov nemških mark. Iz tega je agencija z revalorizacijo izračunala bistveno višjo ceno in ji prištela še deset odstotkov. V Apeku so danes priznali računsko napako, vendar v isti sapi dodali: »Gre za nenamerno napako, ki ne vpliva na predlagano ceno, saj je glavno vodilo za določanje cene primerljivost z evropskimi cenami za ta frekvenčni pas.« Nato so svoje vztrajanje pri ceni, ki jo je – na podlagi napačnega izračuna – prejšnji četrtek potrdila vlada, poskusili utemeljiti še z naslednjim pojasnilom: »Agencija je ponovno preverila predlagano in potrjeno ceno, pri čemer je znova ugotovila, da je primerna in primerljiva s cenami, ki so bile zadnja leta dosežene na dražbah po Evropi.« In še: »Revalorizacija cene, ki je bila plačana za te frekvence pred 15 leti, ni bila glavno vodilo za izračun predlagane cene, temveč le izhodišče za izračun primerljive cene.«

Vendar metodologija, ki jo je Apek objavil v ponedeljek, jasno kaže, da je bila osnova prav ta izračun. Na podlagi tega izračuna je agencija dobila ceno približno pet tisoč evrov na megaherc na mesec, ki jo je zaradi štirih »dejstev« povišala še za deset odstotkov. Za toliko naj bi bile frekvence zaradi omenjenih štirih razlogov danes več vredne kot leta 1998. Z novimi, manjšimi števili bi moral biti ponder precej višji od desetih odstotkov, pri čemer agencija že v izvirnem dokumentu ni z ničimer utemeljila, zakaj ravno deset odstotkov. Tako kot zdaj ne, zakaj bi se povišal na, denimo, 30 ali 40 odstotkov.

Nato pa se postavlja vprašanje, čemu je Apek sploh poskušal utemeljiti ceno z metodologijo, če je zdaj, ko je moral priznati napako, sploh ne upošteva več oziroma je postalo jasno, da so pač določili ceno, ki se jim zdi primerna. V agenciji priznavajo, da je bila takšna cena predvidena že vse od začetka ne glede na izračune v tako imenovani metodologiji. Medtem pa se predstavniki obeh operaterjev, sodeč po naših neformalnih pogovorih z njimi, čudijo in držijo za glavo. Ne v Telekomu ne v Simobilu danes odločitve in argumentacije Apeka niso uradno komentirali.

Še preden je svoje pojasnilo objavila agencija, nam je direktor direktorata za informacijsko družbo na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Marjan Turk zagotovil, da bodo zadevo poskusili popraviti, češ da cena ne more temeljiti na napačnih postavkah. Vendar nato z ministrstva niso odgovorili, ali res razmišljajo o tem, da bi predlagali razveljavitev sklepa vlade, Apeku pa naročili nov izračun in ga znova predložili v sprejetje vladi. Pri tem obstaja velika verjetnost, da bi regulator, glede na svoja pojasnila, znova predlagal enako ceno.