Facebook še naprej v nakupovalni mrzlici

Naslednja prevzemna tarča je Oculus VR, razvijalec najbolj izpopolnjene naglavne naprave za navidezno resničnost.

Objavljeno
26. marec 2014 11.52
Games Game Developers Conference
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Facebook na krilih visoke vrednosti svoje delnice še naprej opravlja milijardne prevzeme. Sinoči je napovedal namero za nakup podjetja Oculus VR, ki razvija in izdeluje naglavne komplete za navidezno resničnost. Posel je v celoti vreden dve milijardi dolarjev, vendar bo upravljavec največjega družabnega omrežja v denarju plačal le 400 milijonov dolarjev, ostalo pa z 23,1 milijoni svojih delnic, od katerih je vsaka vredna skoraj 65 dolarjev, kar skupno borzno vrednost podjetja postavlja na več kot 165 milijard dolarjev.

Oculusova naprava rift, na videz podobna velikim zaprtim smučarskim očalom, omogoča igranje računalniških iger v treh dimenzijah in s podobnim občutkom, kot bi bil igralec resnično sredi dogajanja. V prodajo naj bi prišla konec letošnja ali v začetku naslednjega leta. Facebookov ustanovitelj Mark Zuckerberg je ob napovedi prevzema napovedal, da se bo Oculus na začetku še naprej osredotočal na igre, potem pa se bo usmeril tudi na druga področja.

»Naš cilj je povezati svet. Vemo, da moramo storiti še veliko na mobilnem področju, toda smo v poziciji, ko lahko razmišljamo o platformah prihodnosti. Oculus ima priložnost ustvariti najbolj družabno platformo in spremeniti način našega dela, zabave in komunikacije,« je zapisal Zuckerberg. Na to izjavo so že padli cinični komentarji na twitterju, med njimi ta, da res ni nič bolj družabnega, kot sedeti doma na fotelju in imeti na glavi napravo, ki blokira vse čute.

Oculus VR so ustanovili Palmer Luckey, Brendan Iribe, Michael Antonov in Nate Mitchell. Konec lanskega leta so za tehničnega direktorja privabili soustanovitelja podjetja id Software, razvijalca iger Wolfenstein, Doom in Quake, Johna Carmacka.

Na Kickstarterju so zbrali 2,4 milijona dolarjev, od vlagateljev pa 91 milijonov, od tega večino od sklada Andreessen Horowitz, ki je zdaj tudi glavni zaslužkar ob Facebookovem prevzemu.