Ko novinarji zasledujejo Satošija Nakamota, ki ni nujno pravi

Newsweek je razkril domnevnega izumitelja bitcoina, ki je pa je v soočenju po avtomobilskem zasledovanju vse zanikal.

Objavljeno
07. marec 2014 07.57
Posodobljeno
07. marec 2014 09.24
Bitcoin Founder-Denial
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Po več letih ugibanj izide članek, ki trdi, da je razkrinkal identiteto skrivnostnega izumitelja navidezne valute bitcoin. Poleg je objavljena fotografija njegove hiše, kjer se takoj pojavi gruča lokalnih novinarjev, ki želi govoriti z njim. Ta izbere enega od njih, ki mu obljubi kosilo. Ko se odpeljeta proti restavraciji s sušijem, se za njima zakadi kolonica in ju zasleduje, »pregon« pa se nadaljuje tudi po kosilu do pisarne v centru Los Angelesa. In nazadnje možakar vse skupaj zanika.

Tako nekako se je včeraj razpletala in nazaj zapletala zgodba o človeku z imenom Satoši Nakamoto. Do članka novinarke Leah McGrath Goodman v Newsweeku je večina ugibala, da je to ime psevdonim za kakšnega supernadarjenega mladenična, po zapisanem v tem članku pa naj bilo začetniku bitcoina v resnici tako ime in je 64-letni inženir, ki živi v Kaliforniji.

Novinarka ga je izsledila z brskanjem po javnih bazah podatkov (register priseljencev, ...), s primerjanjem njegove poklicne preteklosti, s tem, kar je bilo znanega o Nakamotu, in z domnevnim ujemanjem tega, kar so o izumitelju povedali njegovi bitcoinovski sodelavci in kar so ji povedali tisti, ki poznajo kalifornijskega Nakamota. Ena od sledi je bil prodajalec modelčkov vlakov, ki jih ta Satoši Nakamoto - večino časa uporablja ime Dorian S. Nakamoto - strastno zbira.

Bitcoin rabi obraz

Že takoj so se začela ugibanja, ali je novinarka Newsweeka dejansko našla pravega človeka. In debate o sami potezi Leah McGrath Goodman, ki je Nakamota dejansko pričakala pred hišo in z njim spregovorila nekaj stavkov v spremstvu policije, ki jo je poklical zalezovani nesrečnik. Eden glavnih razvijalcev projekta bitcoin Gavin Andresen, ki je bil tudi med glavnimi viri članka, pa je na twitterju zapisal, da je razočaran na dejanjem Newsweeka, ki se je odločil razkriti identiteto celotne Nakamotove družine, in da mu je žal, da se je sploh pogovarjal z novinarko.

Ko je kalifornijski Nakamoto nato novinarjem, ki so ga pričakali pred hišo in zasledovali po Los Angelesu zatrdil, da z bitcoinom nima nič - še več, da je za to reč prvič slišal pred tremi tedni - in med pogovorom za agencijo AP večkrat rekel »bitcom«, so se dvomi še poglobili. Marc Andreessen, pomemben vlagatelj v trgovanje z navidezno valute, je zapisal: »Najpametnejši ljudje, povezani z bitcoinom, ki jih poznam, ne verjamejo, da je Newsweekova zgodba pravilna. Sam pa ne vem.«

Oglasili so se tudi nekateri, ki so komunicirali s »pravim« Nakamoto. Trdijo, da je njegov način pogovarjanja in delovanja povsem drugačen. In nazadnje se je po štirih letih molka na forumu oglasil še Satoši Nakamoto in zapisal: »Nisem Dorian Nakamoto.«  V ozadju vsega skupaj pa je očitno želja brezosebni, na matematičnih algoritmih in procesorski moči zasnovani valuti dati človeški obraz.

Bitcoinovski svet je v zadnjih tednih doživljal precejšnje turbulence. V Tokiu je propadla nekoč največja borza za trgovanje s to valuto Mt.Gox, iz katere je v nepojasnjenih okoliščinah izpuhtelo za približno pol milijarde dolarjev navideznih kovancev. Nato so okradli še prvo bitcoinovsko »banko«, vrednost same valute pa še vedno precej divje niha.

Vse skupaj je na twitterju izvrstno povzel vedno duhoviti ustanovitelj oblačne shrambe Box Aaron Levie. »Torej, Satoši Nakamoto, ki so ga predstavili kot »tistega« Satošija Nakamota, zdaj trdi, da ni pravi Satoši Nakamoto. Pač še en dan v zgodovini bitcoina.«