Mobilno gostovanje je končno poceni

Operaterji so le ponudili mikavne opcije gostovanja v tujini – tudi za prenos podatkov, ki je bil zadnji vir pretiranih operaterskih zaslužkov.

Objavljeno
28. junij 2014 16.45
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Poletje je že tradicionalno čas, ko Slovenci najbolj množično uporabljajo mobilne telefone v tujih omrežjih. Zadnja leta je 1. julij tudi datum, ko se zaradi evropske uredbe znižajo cene gostovanja v tujih omrežjih. Pogledali pa smo še posebne ponudbe operaterjev in opozarjamo na nekatere pasti, ki jih vsebujejo.

Roaming je z leti prišel na slab glas in marsikdo v tujini še zdaj pusti telefon izklopljen. Kar je bil dolgo tudi glavni nasvet. Zdaj so operaterji, med drugim pod pritiskom bruseljskih birokratov, le uvideli, da je smiselno naročnikom ponuditi kaj privlačnega, zato so razmere drugačne. Telefoniranje v tujini ni več oderuško drago, prav tako na znosno raven počasi prihaja cena prenosa podatkov. Še posebej cena dohodnega klica (6,1 centa na minuto) je zdaj dovolj nizka, da ni več treba omahovati, ali bi se v tujini oglasili na klic. Za evro lahko govorite kar 16 minut. Če boste samo nekoga klicali, bo pogovor za evro bistveno krajši. Trajal bo namreč štiri minute, saj minuta stane 23,18 centa. Kratkih sporočil lahko za evro pošljete 13, podatkov pa prenesete 4 megabajte, kar zadošča za preverjanje e-pošte, vremenske napovedi in zadnjih novic na mobilni različici novičarske spletne strani.

Vse te cene, ki so najvišje dovoljene, veljajo v članicah Evropske unije, od lani seveda tudi na Hrvaškem, polet tega pa še na Norveškem, Islandiji in v Liechtensteinu. Pozorni bodite v Švici, ki ne sodi v to skupino držav. Tam so cene nekajkrat višje. Minuta pogovora lahko še vedno stane več kot štiri evre, poslano kratko sporočilo pa 70 centov. Medtem ko je za megabajt podatkov marsikje cena še naprej deset evrov, kar je na ravni pred bruseljsko uredbo. Pri prenosu podatkov je treba biti pozoren tudi na obračunski interval. Ta je ponavadi sto kilobajtov. Operaterji so sicer dolžni omejevati strošek prenosa podatkov v tujini, zato vam bodo po porabljenih 61 evrih te storitve nehale delovati, razen če boste izrecno zahtevali, da lahko podatke, zavedajoč se dodatnih stroškov, prenašate še naprej.

Operaterji so v zadnjem času le ponudili nekaj mikavnih možnosti zakupa količin tudi v tujini. Že lani poleti sta pri tem tekmovala Telekom Slovenije in Simobil, ki sta oba ponujala 10 GB podatkov za Hrvaškem za 10 evrov. Letos je Simobil to ponudbo celo obogatil, saj opcija vsebuje 20 GB, naročniki pa te količine lahko uporabijo v omrežju Vip mobile – predlagamo ročno nastavitev omrežja. Telekom, ki mu očitno letos ni uspelo dobiti tako dobrih veleprodajnih cen kot lani (ali pa je lani pri svoji ponudbi celo nekoliko pretiraval), za poletje ponuja gigabajt podatkov v omrežju Hrvatskega telekoma (T-mobile) za 10,9 evra. Pri čemer to označuje za neomejen prenos podatkov, kar je zavajanje. Resda lahko uporabnik še naprej uporablja storitev brez doplačila, toda hitrost se zniža na standardnih, komaj uporabnih 64 Kb/s. Enako je pri Simobilu po porabljenih 20 GB. Telekomova opcija, ki velja do konca meseca – Simobilova 31 dni od vklopa – se tudi samodejno podaljša, kar prav tako ni posebej prijazno do uporabnikov. Tušmobil podobne opcije ne ponuja, prav tako ne drugi manjši ponudniki.

Simobil in Telekom imata zdaj oba tudi opcije zakupa količin v celotni EU, ne glede na operaterja. Simobilova opcija eu neskončno za tri evre na dan ponuja »neomejeno« komunikacijo in 500 MB prenosa podatkov pred znižanjem hitrosti. Edino, na kar je treba biti pozoren, je, da operater tri evre zaračuna – če imate opcijo vključeno – takoj, ko uporabite prvo storitev v tujini. Zato se samo za kakšen kratek klic ali sms te opcije ne splača vključiti. Telekom je ubral nekoliko drugačen pristop. Pri posebnem naročniškem paketu, ki ga ponuja te dni, je naročnikom na voljo cenejši roaming, pri katerem plačujejo po porabi, ampak lahko zapravijo največ 2,9 evra na dan. Vseeno pa lahko prenesejo cel gigabajt podatkov. Poleg tega Telekom vsem naročnikom ponuja še tri- in sedemdnevne opcije za EU in Balkan (brez Bosne in Hercegovine) za 5,90 ali 9,9 evra. Razlika je samo v tem, da je pri prvi 500 MB, pri drugi pa 1 GB podatkov, medtem ko je pri obeh za preostalo na voljo tisoč enot, v kar pa niso vključena večpredstavnostna sporočila (mms).

Možnosti za cenejše gostovanje in relativno neodvisnost od počasnih in nezanesljivih hotelskih in barskih povezav wi-fi je tako v tujini kar precej. Še vedno pa pogrešamo kakšno za uporabnike tablic, ki imajo samo podatkovno naročnino. Ti se bodo morali zanašati na opcije na svoji govorni naročnini in deljenje povezave na telefonu.