MWC 2014: »Ostali« stavijo na srednji razred in posebnosti

Mnogo je poskusov nagovoriti uporabnike, ki jim android in ios ne ustrezata, vendar imajo le redki prave možnosti za uspeh.

Objavljeno
25. februar 2014 19.14
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Za razliko od Nokia, Samsunga in Sonyja, ki so v Barceloni predstavili svoje paradne ali strateško pomembne modele, so ostali proizvajalci večina pokazali nove predstavnike srednjega in spodnjega razreda. Med njimi pa je nekaj takih, ki bi utegnili biti zelo zanimivi za številne kupce.

LG

Samsungov korejski tekmec je največ pozornosti še vedno namenjal upognjenemu telefonu g flex, ki pa ga že poznate, saj smo ga izčrpno preizkusili ob koncu lanskega leta. Vseeno pa je bilo na LG-jevem razstavnem prostoru obilo novosti. Tablifon g pro 2 bo poskušal tekmovati s Samsungovim modelom note 3, čeprav z malo drugačno filozofijo, saj ni poudarek na pisalu, ampak na velikem zaslonu in kupu s tem povezanih funkcionalnosti.

G2 mini nadaljuje tradicijo minijev, ki sta jo začela Samsung in HTC, saj je po izgledu pomanjšan g2, po lastnostih pa bistveno slabši telefon, še posebej zaslonska razločljivost je pri velikosti (4,7 palcev) kar malce skromna. Vendar bomo končno sodbo prihranili za skorajšnji preizkus. LG je predstavil še celotno novo družino telefonov l (l40, l70, l90, ...), ki nagovarjajo cenovno občutljive kupce. Vznemirili ne bodo nikogar, so pa vsi malce izboljšani od predhodnikov.

HTC

Tajvanski HTC je večinoma razstavljal že znane modele, novega desire 816 so na sejmišču imeli zgolj za steklom. Gre sicer za tablifon srednjega cenovnega razreda, ki naj bi za ne preveč denarja ponudil velik zaslon (5,5 palcev) in kar spodobne ostale lastnosti. Glavni HTC-jev telefon, naslednik modela one, bo svojo predstavitev doživel 25. marca. Se pa HTC-ju pozna, da podjetju ne gre več tako dobro kot nekoč, saj nima take prisotnosti na sejmu kot nekateri drugi proizvajalci.

Huawei

Kitajsko podjetje, ki v Sloveniji s svojimi telefoni še ni prav zares prodrlo je predstavilo neimpresiven telefon ascend g6 in pa pozitivno presenečenje - tablico media pad x1 7.0. Pri tej je sedempalčni zaslon z razločljivostjo full hd in dobrimi vidnimi koti zapakiran v lično, kovinsko ohišje, komaj kaj večje od zaslonske površine. Tablica tudi podpira lte in naj bi stala 300 evrov. Upamo, da bo naprodaj tudi pri nas.

Pretendenti

Še naprej se trudita fundacija Mozilla s projektom firefox os in podjetje Canonical s sistemom ubuntu. Več možnosti za uspeh dajemo prvemu projektu, saj so telefoni z lisičko (denimo ZTE open c) od lani skokovito napredovali. Zasloni so zdaj povsem spodobni, telefoni lični, dosti bolj odzivni in primerljivi s cenejšimi androidnimi, pri čemer naj cene še vedno ne bi bistveno presegale 50 evrov v prosti prodaji.

Po drugi strani pravih telefonov z ubuntom še vedno ni, prišli naj bi jeseni, vendar je vse skupaj malo vprašljivo. Demonstracije podjetje še vedno izvajala na nexusih in sistem izgleda zanimivo, uporabniški vmesnik temelji na potegih s prstom, saj ni nikakršnih tipk, vendar vse skupaj ne prinaša nič prelomnega.

Asus vztraja pri kombinacijah tablic, ki so samo zasloni z utorom na zadnji strani, kamor vtaknemo telefon, kjer je srce naprave. Zadnji tak proizvod je padfone mini, nekoliko manjši model, vendar sta tako telefon kot tablica precej generična izdelka in si težko predstavljamo, zakaj bi ju kupili, je pa res, da je integracija narejena dobro. Takoj ko telefon vstavimo v »tablico« se zaslonska vsebina prenese na njen zaslon.

Še ena težko pričakovana novost v Barceloni pa je zaščiteni, kriptirani telefon blackphone. Z njim se bo mogoče »varno« pogovarjati, pošiljati sporočila, brskati po spletu in tako naprej. Vsebine komunikacije naj ne bi videl nihče. Proizvajalec se nadeja, da bo nagovoril milijone uporabnikov, ki jim je pomembna zasebnost. Vendar telefon ne bo poceni - objavljena cena je 630 dolarjev v prosti prodaji -, pa tudi na prvi pogled strojno in oblikovno ni na ravni tako dragih modelov.