Ogromni telefoni postajajo zanimiv nakup

Nokia lumia 1520, lumia 1320 in LG g pro lite − trije tablifoni na preizkusu, od vrhunskega do povsem nizkocenovnega.

Objavljeno
28. marec 2014 08.25
Posodobljeno
28. marec 2014 09.20
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Telefoni s sistemom windows phone nas doslej niso povsem prepričali, čeprav so bile nekatere Nokijine lumie (925, 1020) strojno in na pogled nad konkurenco. Morda pa je bil problem samo v velikosti − pravzaprav majhnosti. Kaj, če se lumie v navezi z Microsoftovo platformo zares izkažejo šele na res velikih zaslonih, na skoraj tablicah? Preizkusili smo dva najnovejša modela, tablifona s 15,24 centimetri (šesti palci) zaslonske diagonale. Premijsko lumio 1520 in njeno cenejšo sestro 1320 pa smo primerjali še z najnovejšim nizkocenovnim androidnim tablifonom LG g pro lite.

Lumia 1520: napredna in draga

Najbolj markantna od trojice je seveda 1520, saj je prvi telefon z windows phonom, ki se ponaša z zaslonom polne visoke razločljivosti, ima ohišje iz enega kosa in fotografsko tipalo s kar 20 milijoni točk. Toda v resnici je 1320 bolj zanimiv model, saj za polovico cene ponuja enako velik in ne dosti slabši zaslon, ravno dovolj hitro drobovje in povezljivost LTE. Medtem ko je g pro lite res primeren predvsem za kupce, ki za zelo malo denarja želijo precej velik zaslon.

Vse v tabeli s specifikacijami govori v prid lumie 1520. Kakovosten zaslon (diagonala, ki je res odlična in gledalcu ponuja skoraj enako izkušnjo kot vsaka mala tablica, od katerih le redke prikažejo tako lepo sliko). Štirijedrni procesor, ki ga, po pravici povedano, pri windows phonu nikoli nismo zares pogrešali. Fotografsko tipalo, ki se lahko meri z vsemi pametnimi telefoni, razen z 41-milijonskim v lumiji 1020. Dodatne ploščice na domačem zaslonu. In skoraj premijski občutek v rokah.

Kot vedno tudi pri tem izdelku ni vse tako lepo, kot bi razbrali samo iz tehničnega ali marketinškega opisa, čeprav pride kar blizu temu dosežku. Občutek res ni slab, ampak lumia 1520 je le prevelika in pretežka, da bi si lahko predstavljali, da bi jo lahko uporabljali za prvi telefon. Fotoaparat morda ne dela lepših fotografij kot, denimo, iphone 5(s) ali galaxy s4, a slabših tudi zagotovo ne. In podrobnosti so pogosto še bolj opazne. Omogoča celo zajemanje fotografij v surovem načinu (raw), vendar se iz tega da potegniti bolj malo. Nekaj podrobnosti iz senčnih delov, vendar nam nikakor ni uspelo priti do enako lepih barv, kot so jih izračunali sistemski algoritimi.

Običajne pripombe glede windows phona (neumnosti v samem sistemu, pomanjkanje aplikacij) veljajo tudi tu, res pa je, da je na zaslonu še več ploščič in je zato bolje izkoriščen. Kljub temu 1520 težko upraviči skoraj tako visoko ceno kot prstom bistveno prijaznejši Samsungov galaxy note 3 in višjo kot vsi lanski modeli telefonov »običajne« velikosti (samsung galaxy s4, LG g2, sony xperia z2, htc one). Ko bo naveza Nokia-Microsoft podobne sestavine zapakirala v manjše ohišje in izboljšala svojo platformo, se že veselimo novega preizkusa.

Lumia 1320: Ravno pravi kompromisi

V drugačnem, bolj perspektivnem položaju pa je že zdaj lumia 1320. Če je 1520 res nišni izdelek, za katerega si komaj zamislimo potencialnega kupca, pa je 1320 dovolj poceni, da bi lahko premamila koga ali kot telefon z zelo velikim zaslonom ali kot ultraprenosljiva mini tablica. Nokia je sklenila ravno prave kompromise za znižanje cene na priporočenih 360 evrov v prosti prodaji. Zaslon ima razločljivost 720 x 1280 točk, kar se morda sliši malo, ampak slika izgleda več kot jasna in sam zaslon je dovolj dober, le če ga pogledamo iz ekstremnih kotov, postane malce temen. Drugače pa nam je bil v veselje pri ogledu videov in filmov pa tudi pri brskanju po spletu.

Dvojedrni procesor z 1,7 GHz je brez težav prebavil vse naloge, le pri hkratnem predvajanju videa visoke razločljivosti in pošiljanju zvoka za slušalke bluetooth se mu je občasno zatikalo. Zelo nas je razveselilo, da je Nokia ohranila povezljivost LTE. Tudi kvaliteta ohišja, pri katerem pokrov prekriva celotno stransko in zadnjo stran (pod njim je tudi reža za pomnilniško kartico), kot pri lumii 620, se nam je zdela v redu, motila nas je le velika masa tablifona. Fotoaparat s samo petimi milijoni točk pa nas ni pretirano navdušil, saj je ostal nekje v letu 2009, ampak se nam pri taki napravi niti ne zdi ključen. Kot nas tu tudi niso tako motile hibe windows phona. Večino tistega, kar se da početi z androidom za podobno ceno, se da tudi z lumio 1320. Le kakšne dodatne domače aplikacije bi bile dobrodošle. Vsekakor pa je priročno imeti skoraj vse ploščice pred očmi, pomikanja dol in gor po domačem zaslonu je bilo pri obeh lumiah res malo.

LG g pro lite: Premalo cenejši od nokie

LG tablifon g pro lite, nekakšna okrnjenega različica dražjega modela g pro, je doživel še hujše zmogljivostno klestenje kot lumia 1320. Zaslon, ki je tu nekoliko manjši, saj je diagonala 13,97 centimetra oziroma pol palca manj kot pri obeh nokiah), ima tudi nižjo razločljivost (540 x 960 točk) in na splošno ni tako lep, čeprav spet ne slab. Fotoaparat ima resda osem milijonov točk, toda rezultati niso kaj dosti boljši kot pri lumii 1320.

Dvojedrni procesor s samo gigahercem hitrosti je komajda dovolj za udobno poganjanje vsega skupaj in video je mogoče snemati pri samo 720p, obe lumiji pa ponuja pravo visoko razločljivost. LTE tukaj ni. LG-jev adut je »enostavni način«, ki domači zaslon spremeni v okolje za starejše, z veliko številčnico in omejenim številom ikon. Za osnovno rabo je ta tablifon povsem ustrezen, vendar je za podoben denar možno pri operaterjih kupiti hitrejše, fotografsko boljše in celo z LTE opremljene telefone z nekaj manjšimi zasloni. Navdušencem nad orjaškimi telefoni pa kljub nekaj večjim meram in masi priporočamo lumio 1320, ki ponuja precej več. Zagotovo bo nadgradnja na windows phone 8.1 odpravila tudi marsikatero še preostalo hibo tega sistema.

Koga sploh nagovarjajo?

Pogosto je vse v ceni. Lumia 1520 tekmuje v povsem zgornjem koncu spektra in že s svojo velikostjo sili v ozko nišo. V hudi konkurenci nas ni uspela prepričati, da je med najboljšimi in si niti ne predstavljamo, koga, razen največjih ljubiteljev windows phona in/ali Nokia bi lahko.

Z lumio 1320 je drugače. Njena cena je že zdaj prava, ko še malo pade, pa bo sploh odličen nakup za vsakogar, ki si iz kakršnega koli razloga želi ali orjaški telefon ali miniaturno tablico. Naj bo kot prva ali druga ali tretja naprava (za otroka?), v vsakem primeru je kljub vsem svojim pomanjkljivostim dober nakup.