Podpisan kodeks o kakovosti telekomunikacijskih storitev

Kodeks določa minimalna nadomestila za nedelovanje ali slabo delovanje storitev. Operaterji trdijo, da je takih primerov malo.

Objavljeno
20. marec 2014 14.31
Posodobljeno
20. marec 2014 14.44
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Osem telekomunikacijskih operaterjev in eno združenje operaterjev je danes podpisalo kodeks o nadomestilih za nedelovanje ali slabše delovanje storitev. Z njim so določili minimalne standarde in višine nadomestil, saj so se doslej o pritožbah pogajali z vsakim naročnikom posebej, nekateri pa so nato pritožili na Agencijo za komunikacijska omrežja in storitve (Akos).

V kodeksu je za nedelovanje storitev fiksne telefonije ali dostopa do interneta določeno, da naročnik za najmanj 12 ur nedelovanja dobi povrnjene deset odstotkov naročnine, pri mobilni telefoniji pa mora biti omrežje za enako nadomestilo nedosegljivo 14 ur. Po enem dnevu nedelovanja se povračilo zviša na 20 oz. 25 odstotkov, nato na 50 in nato po štirih dneh na sto odstotkov. Vendar pa v kodeks ne sodijo izpadi zaradi žleda in podobnih naravnih nesreč.

V Svetu za elektronske komunikacije (SEK), ki mu predseduje Dušan Caf, sicer menijo, da so ta nadomestila mnogo nižja kot v tujini in da celoten sistem ni urejen na pravi način, zato kodeksa niso podprli.

Pritožb ni veliko

»Dokazali smo, da smo sami sposobni urediti vprašanja kakovosti storitev in nadomestil. Veseli nas tudi, da so operaterji sprejeli številne naše predloge. Ostaja pa odprto vprašanje nadzora in sankcij,« je povedala Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov, ki je sodelovala pri pripravi kodeksa.

Na naše vprašanje, koliko je sploh pritožb naročnikov glede nedelovanja ali slabega delovanja telekomunikacijskih storitev so predstavniki operaterjev eden za drugim zagotavljali, da jih je skoraj zanemarljivo malo. Mark Pohar z Akosa je povedal, da do njih letno pride približno 700 pritožb, vendar se jih samo kakšna desetina nanaša na nedelovanje storitev. Približno dve tretjini sporov pa je rešenih sporazumno, je še dejal Pohar.

Ditka Mavčec iz Telemacha je pojasnila, da na leto dobijo do deset prijav, Boštjan Košak iz Amisa pa je dodal, da jih približno toliko pride na Akos, ostale pa rešijo sami. »V vsej devetletni zgodovini Izimobila je le ena pritožba pristala na agenciji,« pa je zatrdila direktorica tega navideznega mobilnega operaterja Meta Marinšek.

Nasploh pa se operaterji hvalijo, da zagotavljajo višjo kakovost storitev kot ponudniki v večini evropskih držav. Navkljub pomislekom SEK-a glede slabega kodeksa so predstavniki operaterjev prepričani, da delajo v dobro uporabnikov. »Prava tekma se bo tako ali tako začela pri pozitivnem odstopanju od minimalnih standardov,« je glede tega dejal začasni predsednik uprave Simobila Boštjan Škufca Zaveršek.