Pomembnost nadgradenj z decimalno enico

Apple je z nadgradnjo na ios 7.1 olepšal in pospešil iphone in ipad, slovenščine pa še ni dodal.

Objavljeno
11. marec 2014 13.34
Posodobljeno
11. marec 2014 14.00
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Apple je za naprave z operacijskim sistemom ios (iphone, ipad in ipod touch) izdal nadgradnjo na različico 7.1 in po prvih odzivih uporabnikov je ta nekaj podobnega kot Microsoftova nadgradnja na windows 8.1. Tudi Apple je namreč popravil nekatere napake in nedoslednosti, ki jih je zagrešil z oblikovno prenovo tega sistema lani jeseni (ios 7), hkrati pa dodal nekatere pogrešane funkcionalnosti.

Glavnina novosti, ki jih uporabniki vidijo, je oblikovalske narave. Spremenjene so navidezne tipke za telefonski del in izklapljanje telefona, malo drugačne in z bolj poudarjenimi črkami so »tipke« zaslonske tipkovnice, možno je bolj selektivno nastaviti, kje so vidni animirani prehodi in kje ne. Nove možnosti ima digitalna pomočnica Siri, saj je poleg novih glasov v nekaterih jezikih zdaj možno držati tipko pod zaslonom in ji tako povedati, kdaj točno naj nas posluša. Seveda pa še vedno ne razume slovensko.

Poleg omenjenega je v nadgradnji podpora za Applov sistem za avtomobilske infozabavne sisteme carplay. Z njim bodo vozniki lahko na velikih zaslonih (na dotik) v avtih uporabljali funkcionalnosti svojih telefonov, ki jih bodo priključili s kablom. Avtov s tem sistemom sicer še ni v prodaji, toda napovedali so jih že Volvo, Ferrari in Mercedes-Benz.

Slovenščine še ni

Bolj kot vizualne novosti pa so pri iosu 7 pomembne izboljšave v samem jedru sistema. Zaradi njih je menda iphone 5s bolj stabilen, predvsem pa uporabniki na twitterju poročajo o hitrejšem delovanju njihovih naprav. Sploh lastniki starejših telefonov (iphone 4 in 4s) so opazili bistveno pospešitev, medtem ko nekateri drugi pravijo, da njihove starejše tablice zdaj obdržijo več aplikacij v pomnilniku.

Ni pa tokratna nadgradnja prinesla nobene spremembe, povezane s slovenščino in slovenskimi operaterji, čeprav se je o tem precej šušljalo. Sistem namreč še vedno ni poslovenjen, pa tudi podpore za Telekomovo omrežje še vedno ni. Tako je še naprej za slovenščino edina možnost razbitje zaščite sistema (»jailbreak«) in namestitev slovenskega prevoda, ki stane 15 evrov, vendar za zdaj ne deluje na različici 7.1. Za priključevanje v omrežje LTE pa je edina izbira Simobil.

Kot vedno je nadgradnja na voljo za prenos neposredno na napravo, ni je treba priključiti na osebni računalnik. Poleg tega Apple omogoči nadgradnjo vsem uporabnikom po svetu naenkrat, kar pa ne pomeni, da je operaterji mobilne telefonije prej ne preizkušajo. Ne morejo pa zavlačevati njenega izida tako kot pri androidnih telefonih, kjer je za isti model nekje nova različica operacijskega sistema lahko na voljo tudi več tednov kasneje kot v kakšni drugi državi ali za uporabnike drugega operaterja.