Poplava ultrabookov in nove zamisli pri televizorjih

Tablice so bile tokrat nekoliko v ozadju, bitka pri pametnih telefonih pa se stopnjuje.

Objavljeno
14. januar 2012 13.44
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh
Drugi teden v letu se že tradicionalno (skoraj) vse pomembne korporacije, ki se ukvarjajo z zabavno elektroniko, zgrnejo v Las Vegas in razstavijo vse mogoče. Tisto, kar bomo lahko kmalu kupili, in tudi marsikaj takega, kar ne bo nikoli prišlo v trgovine. Tablice so se letos nekoliko umaknile televizorjem in ultralahkim prenosnikom.

Šov na sejmu zabavne elektronike CES (Consumer electronics show) so na začetku ukradli prav prenosni računalniki. Zgodila se je poplava novih modelov, ki smo jo napovedali že prejšnji teden, ko smo preizkusili prve lahke in tanke modele z novimi, posebej njim namenjenimi Intelovimi procesorji. V igro so vstopili še nekateri velikani PC-jevskega sveta, tudi HP, Dell in Samsung. Poleg doslej običajnih velikosti zaslona (29,4 in 33,8 cm) so prikazali modele z diagonalo 35,5 cm, take, ki imajo še vedno optično enoto in niso tako zelo tanki, celo nazaj k trdim diskom (namesto bliskovnih) so se zatekli nekateri, ki so želeli spustiti ceno pod tisoč dolarjev (oziroma evrov).

Vsekakor bo področje lahkih prenosnikov letos pestro, čeprav bomo za večino v Las Vegasu napovedanih modelov verjetno morali počakati še kar nekaj mesecev. Toda trend se je obrnil, in če mu bodo sledili še kupci, bi moral biti segment prenosnih računalnikov – nanje močno vplivajo tudi tablice – že čez leto dni precej drugačen na pogled. Ne samo na sejmih, tudi v ponudbi pri trgovcih.

Kako spremeniti televizor?

S tem vprašanjem se ubada vse več podjetij, od proizvajalcev televizorjev do ponudnikov vsebin in drugih, ki bi si radi odrezali svoj del kolača (Google). Spodbujajo jih tudi špekulacije, da bo na trg z »revolucionarnim« izdelkom še letos vstopil Apple. Zato si proizvajalci prizadevajo izboljšati »pametne» funkcije – po napovedi analitske hiše NPD Display search bo že v nekaj letih polovica prodanih televizorjev pametnih – in odkriti nove načine upravljanja, denimo s kretnjami ali glasom. Prav na tem področju prelomno izboljšavo menda pripravlja Apple.

Počasi pa se premika tudi pri sami tehnologiji prikaza slike. Oba korejska velikana, najprej LG in nato še Samsung, sta prikazala 140-centimetrski televizor z zaslonom oled. Tehnologijo organskih svetlečih diod, ki jo že poznamo iz mobilnih telefonov (zasloni amoled) in ki prinaša boljše vidne kote, bolj žive barve, manjšo porabo energije in tanjše zaslone, so pred nekaj leti obljubljali kot naslednji velik korak pri zaslonih, a se je potem vse ustavilo. Zdaj so očitno znova zagnali razvoj. Medtem je Sony predstavil tehnologijo crystal led, ki prav tako uporablja svetleče diode in torej ne potrebuje več osvetlitve (s halogensko žarnico ali diodami led, kot zasloni lcd). Kdaj pa se bo tovrstne zaslone dalo kupiti, še ne vemo.

Zaostren telefonski boj

Veliko oči je bilo v »mestu greha« uprtih v finsko Nokio. Ta se namreč poskuša vrniti na ameriški trg, kjer je zadnja leta skoraj izginila iz zavesti uporabnikov. Obenem hoče znova postati odločilna igralka v segmentu pametnih telefonov, potem ko je z »zastarelega« operacijskega sistema symbian presedlala na modernejši Microsoftov windows phone. Nokia je prav v času Cesa skupaj z operaterjem T-Mobile začela v ZDA prodajati že znani model lumia 710, ki nagovarja cenovno občutljivejše uporabnike. Na sejmu je predstavila povečano in izboljšano različico lumie 800 – lumio 900, ki podpira omrežja naslednje generacije (lte). Ta model bo ponujal operater AT & T. O tem, ali pride v Evropo, Finci (in Američani) uradno niso povedali ničesar, po naših informacijah pa ga lahko pričakujemo spomladi (brez lteja), vendar še ne v Sloveniji.

Letošnja konkurenca pri pametnih telefonih bo huda. Sony je že pokazal prvi model (xperio s) z zgolj svojim logotipom, Sony Ericsson je – čeprav posel še ni končan – očitno zgodovina. Za japonskega proizvajalca pa je pomembno še, da ta model prinaša visokorazločljivostni zaslon. Kitajski Huawei se je hvalil z menda najtanjšim pametnim telefonom, ki med drugim že poganja najnovejšo različico androida. Procesorski velikan Intel pa je napovedal nov poskus, kako zamajati trdnjavo Arma v telefonskem svetu. Novi procesor atom za mobilne naprave so v delujoč telefon že vgradili pri kitajskem Lenovu, v drugi polovici leta ga bo Motorola in morda še kdo.

Tablice ob strani

Lani so v Las Vegasu blestele tablice, domnevne tekmice ipada, vendar po polomu v trgovinah letos niso bile več v ospredju. Kar pa ne pomeni, da jih na razstavnih prostorih hotela The Venetian ni bilo. Na ogled so postavili že prve s štirijedrnim procesorjem, vse več je takih z manjšimi zasloni, ki ne tekmujejo neposredno z ipadom, in takih, ki se z ustrezno tipkovnico (priklopno postajo) spremenijo v skoraj pravi prenosnik.

Nekateri proizvajalci čakajo na windows 8. Microsoft, ki ga od prihodnjega leta na Cesu ne bo več, je o tem operacijskem sistemu veliko govoril, a malo povedal. Niti tega ni razkril, kdaj ga bo uradno poslal na trg, zato je še vedno aktualna napoved, da se bo to zgodilo oktobra. Je pa velikan iz Redmonda napovedal, da lahko prihodnji mesec pričakujemo kinect za osebne računalnike. Toda kot vemo, slovenska podružnica ne zagotavlja podpore za ta izdelek. Torej Microsoft v Las Vegasu (skupaj z Nokio) ni pokazal nič takega, česar bi se lahko res veselili.