SSD diski se opazno cenijo

V zadnjem letu so se cene prepolovile, kar pa se še ne pozna pri tablicah in telefonih.

Objavljeno
19. julij 2012 16.47
Posodobljeno
21. julij 2012 09.00
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

Bliskovne diske (SSD) namesto klasičnih trdih priporočamo že nekaj časa. Vendar smo morali vedno dodati, da visoko ceno SSD-jev lahko upravičijo le uporabniki, ki jim je hitrost računalnika najpomembnejša ali bi radi najbolj elegantno pohitrili starejšo konfiguracijo. Zdaj se zadeve spreminjajo.

Cene SSD diskov so se v zadnjem letu precej znižale, kažejo vse analize in tudi naša opažanja. Po lanskih poplavah na Tajskem, ki so v nebo dvignile cene trdih diskov, so mnogi pričakovali, da se bo zanimanje za bliskovne diske povečalo. To se v večjem obsegu zaradi še vedno prevelike cenovne razlike ni zgodilo, kljub temu pa očitno dovolj, da so se cene SSD-jev začele občutno nižati. In to ob hkratnem večanju hitrosti teh diskov.

Ameriške in britanske raziskave so pred kratkim pokazale, da so se cene v zadnjem letu znižale za polovico. Podobno smo opazili tudi sami. Lani poleti so se diski s kapacitetami okrog 128 GB v Sloveniji prodajali za približno 200 evrov (ali več), v tujih spletnih trgovinah pa jih je bilo mogoče dobiti za približno petino ceneje.

Danes se SSD s takšno kapaciteto tudi v Sloveniji dobi za dobrih sto evrov, v Nemčiji pa celo za 80 evrov. To pomeni, da gigabajt prostora stane že manj kot evro. Podobno je tudi pri diskih s kapaciteto 240 ali 256 GB, ki se jih dobi za približno 230 evrov (v Nemčiji celo za 170 evrov ali manj).

To še vedno pomeni, da so cene približno desetkratne (glede na kapaciteto) v primerjavi s trdimi diski, vendar že dovolj prizemljene, da strošek dodajanja bliskovnega diska v namizni računalnik ali zamenjave v prenosniku ni več astronomski. In trend se bo očitno še nadaljeval, saj je Intel, eden največjih proizvajalcev, prav te dni napovedal skoraj tretjinsko pocenitev svojih SSD-jev.

Podobno so se pocenile tudi pomnilniške kartice, saj so zdaj tudi takšne z 32 GB povsem dosegljive. Medtem pa proizvajalci naprav za dvakrat večjo kapaciteto še vedno zaračunavajo enako kot pred leti. Tako so ipad in večina androidnih tablic ali iphone z 32 GB prostora namesto s 16 GB natančno sto evrov dražji, čeprav 16 gigabajtov bliskovnega pomnilnika danes stane le še nekaj evrov.

Vendar proizvajalci prav s tem ustvarjajo svoje dobičke, pogosto tako, da ne omogočajo dodajanja pomnilnika z micro SD karticami, in tako silijo potrošnike v nakup dražjih modelov. Glede na zadnje padanje cen bliskovnega pomnilnika pa pričakujemo, da se bo pri naslednjih generacijah naprav to spremenilo.