Svet na krožniku: Vzorci

Odložite očala svoje dežele in si v Svetovni kuhinji nataknite kenijska, maroška, egipčanska, indijska, palestinska ...

Objavljeno
30. junij 2014 15.10
lvu Skuhna
Tajda Blazinšek
Tajda Blazinšek

»Želim si, da bi ljudje prišli v stik z migranti in da bi izvedeli več o kulturi. Ni samo hrana. Je nekaj več.« Pokimam in zajamem sapo, da bi vprašala, kaj je tisto več, a idejna vodja Skuhne Teja Kuk nadaljuje: »Tudi vzorci na steni imajo zgodbo. To so vzorci z različnih delov sveta. Afrike, Južne Amerike in Azije.«

»Vzorci? Kako prikladno,« pomislim.

Skuhno sem po zanimivem naključju odkrila novembra, en teden pred uradnim odprtjem njenih prostorov na Trubarjevi ulici v Ljubljani. Steven iz Kenije je skupino prostovoljcev z umirjeno, potrpežljivo preciznostjo postopoma vodil skozi proces priprave sambuse, zdaj že marsikateremu obiskovalcu Skuhne znane specialitete. Začetno negotovost, ki so jo izdajali počasni, obotavljajoči prsti prostovoljcev, je sčasoma nadomestila prepričljiva, iz ponavljajočih se gibov izhajajoča suverenost. Sprostil se je tudi kuharski mojster.

Pogovor o sambusi je prerasel v pogovor o življenju v Keniji, ta pa je deloval kot povod, da sta se v pogovor aktivneje vključila tudi kuharja Hassan iz Maroka in Om Raj iz Indije, ki sta med pripravo tradicionalnih jedi pripovedovala o življenju v njunih deželah.

Tistega dne so me najbolj pritegnili ravno - vzorci. Čeprav tega takrat še nisem znala jasno izraziti. Ne le tisti na steni, ličnih predpasnikih, prtih in posodju, ampak zlasti vzorci, ki so prežemali spontani pogovor, ki se je razvil med pripravo jedi med kuharji in prostovoljci.

»Vzorci so namenoma črno beli, nevtralni. Ideja je, da si vsak migrant izbere svojega, ga preoblikuje in mu doda svojo barvo,« pojasni Teja, jaz pa v spomin prikličem ime znane antropologinje Ruth Benedict. Pred natanko osemdesetimi leti je napisala knjigo Vzorci kulture, ki še danes velja za eno od klasik antropološke literature. Temeljna izhodišča, ki jih zapiše v tem delu je mogoče čudovito povezati z idejno zasnovo Skuhne, še bolj pa se mi zde prikladna za uvodno besedilo bloga Svet na krožniku.

Ruth Benedict zapiše, da je vsaka kultura vzorec misli in dejanj. Posameznik se obnaša po vzorcih, ki v določeni družbi veljajo za normalne, in je tako nosilec kulture, tuje pa opazuje skozi lečo, in nevarnost je, da se ne zaveda popačitve, ki jo leča vsakokrat ustvari. Kuhinja - priprava, postrežba in način zaužitja jedi, manire za mizo ter prehranjevalne navade - je pomanjšan vzorec.

Skuhno odlikuje bogat nabor vzorcev. Pet stalnih in mnogi gostujoči kuharji nam slednje servirajo kar na krožniku in nam tako približajo oddaljene dežele. Ponudijo nam možnost, da občasno odložimo svoja, in si v Svetovni kuhinji po slovensko nataknemo kenijska, maroška, egipčanska, indijska, palestinska in številna druga očala.

***

Tajda Blazinšek je antropologinja in prostovoljka v projektu Skuhna

V vlogi avtorjev naših kulinaričnih blogov, s katerimi vas razveseljujemo vsak četrtek ob 15. uri, ji družbo delajo še:

 

- Alja Dimic, prehranska terapevtka, Center Holistic

- Gorazd Potočnik, slaščičarski mojster, Sladkozvočje

- Vasja Golar, pivovar, pivovarna Bevog

- Klemen Rojnik je jedec, triatlonec in farmacevt.

- Uroš Štefelin, kuhar in gostinec, Vila Podvin