Deloindom: Domača zelenjava vse leto

Rastlinjak je koristen dodatek k vrtu, ki ga lahko s pridom izkoristimo za raznovrstne vrtnarske aktivnosti; v njem gojimo občutljive rastline ali pridelujemo vrtnine v času, ko so vremenske razmere na prostem za to manj primerne.

Objavljeno
23. januar 2013 14.42
Robert Mabič
Robert Mabič
Izbiramo lahko med številnimi oblikami, velikostmi in materiali in prav gotovo se bo med njimi našla kombinacija, ki bo ustrezala našim potrebam. Z rastlinjakom se nam bodo odprle čisto nove možnosti pri gojenju vrtnih rastlin. Njegova največja prednost pa je, da bomo lahko pridelovali in uživali v pridelku, tudi ko to na prostem zaradi vremena ne bo več mogoče.

Prostor za rastlinjak

Pri izbiri ustreznega mesta za rastlinjak moramo upoštevati vse dejavnike, ki bi lahko vplivali na pravilno odločitev. Za postavitev rastlinjaka je najprimernejši odprt, zavetrn in dovolj svetel prostor. To je lahko tudi ob stavbi, vendar naj bo lega vsaj delno senčna, da se ne bo rastlinjak v vročih dneh preveč ogrel kljub dobremu prezračevanju in senčenju. Vseeno pa v senci ne sme biti več kot nekaj ur na dan. Glede izkoristka dnevne svetlobe je pomembna tudi smer postavitve. Poletno svetlobo bomo najbolje izkoristili, če je rastlinjak postavljen z daljšo stranico v smeri sever-jug, za pridelovanje pozimi in spomladi, ko je sonce nizko, pa je primernejša smer vzhod-zahod.

Kakšni so ogrevani in neogrevani rastlinjaki ter kakšna mora biti ureditev namakanja, zračenja in senčenja, si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.