Deloindom: Ladijski podi in kmečke deske so v modi

Lesene talne obloge odlikujejo številne pozitivne lastnosti.

Objavljeno
23. januar 2013 14.36
Barbara Primc, Deloindom
Barbara Primc, Deloindom
Za marsikoga je na prvem mestu njihov videz, ki sledi vsem modnim smernicam na področju opremljanja prostorov, tu pa so še toplotna in zvočna izolativnost, preprosto vzdrževanje, možnost brušenja in obnavljanja premaza, ne povzročajo alergij, les, iz katerega so izdelane, je naravni material in po izteku že tako dolge življenjske dobe so popolnoma razgradljive.

Za talne obloge se uporabljajo različne domače in eksotične vrste lesa. Od njihovih last­nosti, kot so trdota in gostota, dimenzijska stabilnost, trajnost, odpornost proti glivam in insektom, je odvisna primernost talne obloge za posamezen prostor. Upoštevati je namreč treba namembnost prostora, način ogrevanja (talno gretje), obremenjenost in možnost vzdrževanja čim bolj enakomerne zračne vlage. Glede na značilnosti prostora izberemo vrsto lesa z ustreznimi lastnostmi (trd, stabilen les ...), primeren tip obloge (debelejši masivni ali tanjši večslojni parket) in ustrezno končno zaščito, pravi Stane Voglar iz podjetja Vogart in dodaja, da so na voljo lakirani in oljeni podi, vendar imajo oboji več podzvrsti, o katerih se je pred nakupom priporočljivo pozanimati.

Po besedah sogovornika modne smernice narekujejo izbiro ladijskih podov in na videz bolj rustikalnih kmečkih desk, kar pa seveda še ne pomeni, da moramo to nujno imeti v svojem domu. Med najbolj priljubljenimi je hrastov les, ki je zelo kakovosten les za talno oblogo in po barvi spada med srednje tone. Med vrstami v temnejših tonih kupci najpogosteje izberejo oreh, med rdečimi afriški doussie, še vedno je priljubljen tudi bambus v različnih izvedbah.

Kako polagamo talne obloge iz lesa in kakšno mora biti vzdrževanje, si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.