Deloindom: Ne obdelujmo mokre zemlje

Zaradi hladnega začetka vegetacijske sezone lahko pričakujemo precej težav. Poletje bo zlasti težko za plodovke, saj jih je ta hlad oslabil.

Objavljeno
13. junij 2013 15.17
Miša Pušenjak
Miša Pušenjak
Vendar lahko tako njim kot drugim vrtninam precej pomagamo s protistresnimi ukrepi, med katerimi imajo pomembno vlogo zeliščni krepčilni pripravki. Hladno vreme res ne ustreza plodovkam, zato pa krasno uspevata solata in fižol, po večini tudi korenovke in gomoljnice nimajo težav. Zato posadite čim več sadik solate, posejte endivijo, prihaja že čas za setve radiča. Glede na to, da se je poletje komaj začelo, pa sem prepričana, da bodo tudi plodovke obrodile.

Vse plodovke prihajajo k nam iz toplejših, južnih krajev. Njihov koreninski sistem ni zmožen sprejemati hranil iz tal, ki imajo manj kot 15 ° C. Letos se je zemlja dokaj hitro ogrela, žal pa je zelo hladna zdaj, ko bi rastline najbolj potrebovale hranila, predvsem fosfor. Kaj torej lahko naredimo? Velik del smo sicer že zamudili, vendar si je dobro ta navodila zapomniti za prihodnja leta. Plodovk ne sadimo na prosto prehitro. Nekje po 10. ali celo 15. maju je šele primeren čas za presajanje na prosto. Tisti, ki se vam mudi, si raje omislite rastlinjak, v katerega jih boste lahko sadili že v sredini aprila. V rastlin­jaku je preprosteje doseči, da se bo zemlja dovolj ogrela, saj ga lahko za nekaj sončnih dni zapremo.

Pred presajanjem sadike zalijemo s pripravki, ki vsebujejo morske alge. Pospešujejo rast in razvoj korenin in rastline okrepijo za hladne dneve. Doma narejeni pripravki, ki dvigujejo odpornost, so čaj iz cvetov regrata ali ognjiča, prav posebej za obrambo pred hladnimi dnevi pa uporabljamo čaj iz cvetov in listov baldrijana. Prav letos ga je izredno veliko povsod, kjer je bolj vlažno.

Kdaj je najbolje obdelovati zemljo in kako pripravimo pripravke proti škodljivcem, si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.