Deloindom: Nesnica v domači reji znese do 200 jajc na leto

O dvoriščni reji, prijazni do potreb živali, smo se pogovarjali z dr. Antonijo Holcman z oddelka za zootehniko biotehniške fakultete v Ljubljani.

Objavljeno
25. april 2013 13.28
Julijana Bavčar, Deloindom
Julijana Bavčar, Deloindom
Čedalje več ljudi želi vedeti, od kod izvira njihova hrana, zato se jih vse več zanima tudi za rejo kokoši. Nekateri bolj zaradi jajc, drugi bi radi imeli doma manjšo jato po starem, tretji bi radi svet domačih živali in njihove vloge približali svojim otrokom.

Kakšne razmere moramo imeti, da si lahko omislimo jato kokoši? Denimo, da okrog hiše nimamo prav najmanjše parcele, ne živimo na kmetiji, a nimamo nobenih izkušenj.

Za rejo manjše jate potrebujemo hlevček ali vsaj ustrezen prostor v kakšnem drugem objektu. Biti mora suh in zračen. Če želimo, da bodo kokoši nesle jajca tudi v obdobju krajšega dneva, jim moramo zagotoviti dovolj svetlobe, to je 14 ur na dan. Prostor moramo vsaj enkrat na leto izprazniti, ga temeljito oprati in razkužiti. Na tla posujemo nastil, to je lahko žagovina, še bolje oblanci ali narezana slama. Biti mora suh, ne sme se prašiti in mora imeti dobro vpojno sposobnost za vlago. Po njem kokoši brskajo, izvajajo prašno kopel in se s tem zaposlijo. Moker, zbit nastil moramo redno odstranjevati. V hlevu montiramo grede, ki so zgoraj zaobljene, na katerih kokoši počivajo. Eni namenimo približno 15 cm dolžine gredi. Kokoši nesnice potrebujejo tudi gnezdo dimenzij 30 krat 30 krat 30 cm z mehkim nastiljem, npr. oblanci ali slamo. Postavljeno naj bo na mestu, kjer se bodo udobno počutile. Eno zadostuje za približno sedem kokoši. Zagotoviti je treba tudi krmilnike in napajalnike. Seveda moramo skrbeti za čistočo opreme.

Kako naj bo urejen izpust oziroma zunanji prostor pri pašni reji kokoši?

Če imamo možnost kokoši izpustiti na prosto, je pomembno, da je ta površina pokrita z vegetacijo. V tem primeru so ponoči kokoši zaprte v hlevu, čez dan pa imajo možnost izhoda na prosto. Vendar perutnina zelo hitro uniči travno površino, zato je mora biti na voljo dovolj. Za eno kokoš naj bi zagotovili štiri kvadratne metre travne površine. Ta je lahko manjša, če je travna površina razdeljena v čredinke (ograde) in se tako kokoši le po nekaj dni ali tednov zadržujejo na isti površini.

Potrebuje jata kokoši vedno petelina in kakšna je njegova vloga, če nimamo namena, da bi kokoši valile piščance, si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.