Deloindom: Odprta vrata - Rožni dvor

Kljub snežni odeji pozoren opazovalec zazna, da na okrasnem vrtu, zamejenem z ograjo, prevladujejo rožni grmi, ki se ponekod vzpenjajo tudi po mogočnem ostenju najstarejše stavbe v Radljah ob Dravi.

Objavljeno
19. februar 2013 12.05
Dr. Živa Deu
Dr. Živa Deu
Po žlahtni okrasni rastlini, ki je na tem vrtu od zmeraj, je petstoletna stavba poimenovana Rožni dvor. Mogočen dvor, nekoč bivališče grofov, zdaj spomenik nepremične kulturne dediščine, je lastnik kakovostno prenovil. Z veliko volje, vztrajnosti in časa, z malo denarja in močno željo po bivanju v starodavni stavbi z brazgotinami obrabe in vonjem doma.

Prav je, da se vsak opis prenovljene stavbe začne s kratko predstavitvijo prostora in časa njenega nastanka. V slikoviti Dravski dolini, ob cesti, ki povezuje mesti Maribor in Dravograd, se je nedaleč od zadnjega mesta na vznožju Kobanskega razvilo naselje Radel. V trinajstem stoletju je dobilo trške pravice in se preimenovalo po tedaj postavljeni dominanti, Marijini cerkvi, v Marijin Hrib ali Marenberg. Tako kot pričajo pisni viri in kažejo stare razglednice, je bilo trško naselje zaradi zavetne lege in drugih naravnih danosti tudi idilično letovišče, ki ga zdaj poznamo pod imenom Radlje, gospodarsko močno in urbanistično urejeno, z vidno hierarhijo objektov po pomenski vrednosti.

Med lepimi visokimi hišami in novimi vilami, ki so bile še na prelomu 19. v 20. stoletje zrcalo gos­podarske trdnosti prebivalstva, je na robu naselbinskega središča izstopala mogočna posest z dvema stavbama - monumentalno stanovanjsko hišo in enako mogočnim gos­podarskim poslopjem. Oba objekta, beseda bo v nadaljevanju tekla le o stanovanjski hiši, zdaj obdana s sodobnimi stanovanjskimi zgradbami, bloki in enodružinskimi hišami, sta častitljivo stara in sta del najstarejšega stavbnega tkiva v naselju.

Celoten članek si lahko preberete v današnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.