Deloindom: S pravim vrstenjem vrtnin manj težav

Obiskali smo eno od slovenskih biodinamičnih kmetij in povzeli značilnosti tega načina pridelave.

Objavljeno
11. november 2013 11.53
Julijana Bavčar, Deloindom
Julijana Bavčar, Deloindom
Družinska kmetija Brinškovih v Vrbnjah na Gorenjskem bo še dolgo v zimo omogočala, da bo gospa Monika večino sestavin za kosilo prinesla z njive tik pred pripravo. Vrtnine tako ne bodo zgubljale hranilne vrednosti - iskanje hrane, ki ne bi obremenjevala organizma z nepotrebnimi dodatki, je bilo prvi razlog, ki jo je pripeljal do biodinamičnih načel. Drugi je bil, da sta z možem želela podedovano kmetijo, na kateri so tudi v preteklosti ravnali ekološko, oplemenititi.

Čeprav pridelujeta le za družinske potrebe, sta jima bila ekološki certifikat in znak Demeter - za zdaj so še v preusmeritvi - v izziv. Inženirka geodezije se je pred več kot dvema desetletjema tudi zaradi omajanega zdravja osredotočila na domačo preskrbo, ki je zdaj prerasla v kmetijo s sklenjenim krogom, na kateri imajo dve kravi in tri teleta. Eno od glavnih načel biodinamične pridelave je nam­reč samozadostnost kmetije, na kateri gojijo tudi živali, ki jih potrebujejo za gnoj. Ta je pomembna sestavina komposta, da lahko rastline oskrbi z vsemi potrebnimi snovmi. »Ne samo naučena načela, tudi lastne izkušnje so nama z možem pokazale, da je prsti na naši njivi, ki leži na rečnih naplavinah, nekaj manjkalo, dokler je bil kompost le iz rastlinskih ostankov,« pripoveduje Monika Brinšek. Rastline so bile sicer zelo zdrave, a solatnice in cvetača niso hotele tvoriti glavic.

Več o kolobarju za zdrave rastline in biodinamičnih preparatih preberite v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.