Deloindom: Seme z domačo osebno izkaznico

Če ste bili tudi vi med tistimi, ki so zadnji dve leti na prodajnih policah zaman iskali čebulček ptujske rdeče čebule, vam bo letos odleglo. Na ptujskih poljih Semenarne Ljubljana so ga lani pridelali vsaj za tiste, ki boste pohiteli, drugim bodo na voljo sadike in seme.

Objavljeno
10. januar 2013 14.24
Julijana Bavčar, Deloindom
Julijana Bavčar, Deloindom
A ptujski lük, edina slovenska sorta vrtnin, ki je v EU geografsko zaščitena, je le ena od 33 avtohtonih ali udomačenih slovenskih sort vrtnin, za katerih seme skrbijo. Za zdaj so med njimi tri čebule, absolutni prvak pa je z devetimi sortami fižol.

A naj kar takoj zapišemo, da sivčka in ptujskega maslenca letos ne bo na prodajnih policah, da ne bo hude krvi. »Kupci včasih težko razumejo izpad v semenski pridelavi, ki je ponavadi posledica neugodnega vremena,« se strokovnjakinja za vrtnine v Semenarni Ljubljana Barbara Lončar Vrhovec spomni razburjenja kupcev, ki so mislili, da priljubljenih sort ne bo več. »Letos bo semena ptujske rdeče čebule dovolj, medtem ko bo čebulček naprodaj v omejenih količinah, dobile se bodo tudi sadike te sorte. Imamo pa dobre izkušnje s tem, da se tudi iz semena v istem letu pridela čebula,« pove sogovornica. V času, ko se v javnosti krepi zavest o pomenu prehranske samopreskrbe in poudarja pomen tradicionalnih sort in načinov pridelave, smo se z njo pogovarjali o vzdrževanju sortnosti avtohtonih in drugih slovenskih sort vrtnin pri nas. Poleg naše najstarejše semenarske hiše se v zadnjih letih s to dejavnostjo ukvarja še podjetje Amarant, specializirano za ekološka semena.

Kakšne so prednosti avtohtonih in udomačenihi sort ter kakšne prednosti doma vzgojenega semena, si lahko preberete v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.