Grobi. James Grobi?

Filmi o Jamesu Bondu z leti postajajo vedno bolj nasilni. Trend se pojavlja tudi v drugih filmih in medijih na splošno.

Objavljeno
12. december 2012 11.15
press/james bond
Reuters, S. I., Panorama
Reuters, S. I., Panorama

Fiktivni vohun Njenega veličanstva je vedno imel dovoljenje za ubijanje. In kakor ugotavljajo novozelandski raziskovalci, je šarmantni vohun skozi leta v filmih postajal vedno bolj nasilen.

»Pravzaprav je v zadnjih letih postal resnično grob,« pravi Robert Hancox, eden izmed avtorjev študije, objavljene v strokovni reviji Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine. Zaskrbljujoče je dejstvo, da Bondove, pa tudi druge filme gledajo tudi otroci, s čimer so izpostavljenu naraščajoči količini nasilja, pravi Hancox z novozelandske univerze Otago.

Raziskovalci so pod drobnogled vzeli 23 bondijad, posnetih v zadnjih 50 letih, in prešteli, koliko nasilja je v posameznem filmu.

Ugotovili so, da je bilo v zadnjem analiziranem filmu Kvantum sočutja iz leta 2008 250 nasilnih dejanj, kar je več kot dvakrat več v primerjavi s prvim Bondovim filmom Dr. No izpred pol stoletja, kjer je bilo »le« 109 nasilnih dejanj.

In pri tem ne gre za povečanje števila »manjših« grobosti, kot je recimo klofutanje, ampak za streljanje in pretepanje. V prvem filmu je bilo tako 77 primerov surovega nasilja, v Kvantumu sočutja pa kar 219.

Čeprav je količina nasilja v bondijadah skozi zgodovino rasla, pa to ne pomeni, da je naraščala linearno. V filmu Jutri nikoli ne umre iz leta 1997 je tako 400 nasilnih dejanj, kar je dvakrat več kot v naslednjem filmu Vse in še svet dve leti pozneje.

Filmski studio Metro-Goldwyn-Mayer, ki je skupaj s produkcijsko hišo Eon Productions solastnik pravic do filmskih Bondov, raziskave ni komentiral.

Amy Bleakley s centra za javno politiko univerze v Pennsylvaniji, pravi, da se ugotovitve novozelandskih raziskovalcev ujemajo z njenimi, ki jih je objavila letos. Njena študija je obdelala največje filmske uspešnice v obdobju 1950-2006 in dognala, da so sodobni filmski junaki vedno bolj povezani z nasiljem.

»Ko se takšni prizori začno pojavljati v filmih, ki jih gledajo tudi otroci, lahko to postane problematično,« opozarja Bleakleyjeva in poudarja, da bi se starši morali držati smernic ameriške pediatrične zveze, ki otrokom priporoča le od ene do dveh ur televizije, filmov, video iger in računalnika na dan.

»Glavna poanta naše raziskave je dejstvo, da se to ne dogaja samo v Bondih,« dodaja Hancox. »Gre za problem da je na splošno v filmih in medijih vedno več nasilja.«