Morski psi so živi vredni bistveno več kot v juhi

En sam morski pes zagotovi turizmu na otoku Palau, ki velja za potapljaški raj, 1,9 milijona dolarjev prihodka na leto.

Objavljeno
24. maj 2011 19.37
AFP, Trip
AFP, Trip
V študiji, ki so jo pred kratkim objavili v Avstraliji, med drugim ugotavljajo, da lahko en sam morski pes v življenju prispeva v državno blagajno skoraj dva milijona dolarjev. Analiza, ki so jo opravili na tihooceanskem otoku Palau, je pokazala, da so morski psi – po vsem svetu jih na veliko lovijo zaradi plavuti, ki veljajo za eno od specialitet kitajske kuhinje – za območna gospodarstva bistveno več vredni živi kot mrtvi.

»Dejansko so živalska vrsta za 'milijon dolarjev' in pomembna gospodarska gonilna sila,« pravi avtor študije Mark Meekan, znanstvenik z avstralskega Inštituta za pomorske znanosti. »Naša študija dokazuje, da so lahko te živali bistveno koristnejše, če jih predstavimo kot turistično zanimivost, ne pa da ostajajo zgolj plen ribičev,« poudarja Meekan v svojem poročilu.

Morski psi so na stotine milijonov let v samem vrhu prehranjevalne verige oceanov. Ti morski plenilci pa odraščajo počasi in imajo malo mladičev, zato so postali sila ranljivi. Vsako leto jih po svetu ulovijo na desetine milijonov, da bi izpolnili vse večje povpraševanje po njihovem mesu, predvsem pa po plavutih, iz katerih pripravljajo posebno specialiteto – juho.

Raziskovalci, ki so pripravili študijo, so ugotovili, da en sam morski pes zagotovi turizmu na otoku Palau, ki velja za enega največjih svetovnih potapljaških centrov, v enem letu za 179.000 dolarjev prihodka, kar pomeni, da lahko v svojem življenju prispeva v turistično blagajno kar 1,9 milijona dolarjev.

S potapljanjem z morskimi psi namreč na otoku ustvarijo okoli osem odstotkov celotnega, sicer skromnega domačega bruto proizvoda, 14 odstotkov pa še z davčno osnovo. Ta turistična dejavnost hkrati letno prinaša več kot milijon dolarjev za izplačilo plač.

Leta 2009 je postal Palau prvo turistično območje na svetu, ki je svoje ozemeljske vode razglasilo za zatočišče morskih psov. Lani so se za ta korak odločili tudi v Hondurasu in na Maldivih. Hkrati so v ameriški zvezni državi Havaji, na območju Guam, na Severnih Marianih in Maršalovih otokih prepovedali tako prodajo kot dobavo njihovih plavuti.

»Turistično potapljanje z njimi lahko postane pomembno gibalo gospodarskega napredka,« trdi Matt Rand, strokovnjak za morske pse v washingtonski organizaciji za varstvo okolja, ki je nadzorovala raziskavo. »Naša študija bo morda prepričala številne države, naj poskrbijo za te živali, in to v dobro oceanov pa tudi za svojo gospodarsko korist.«

Mednarodna zveza za varstvo narave (IUCN) opozarja, da je življenjsko ogrožena vsaj tretjina vseh morskih psov. Območne študije so pokazale, da bi njihovo morebitno izumrtje povzročilo nepredvidljive in nevarne spremembe v celotni prehranjevalni verigi.