Ples vseh plesov na Dunaju

Operni hiši bo prinesel 3,4 milijona evrov prihodka in 2,3 milijona stroškov.

Objavljeno
05. februar 2013 15.23
Nevenka Žolnir, Panorama
Nevenka Žolnir, Panorama

Oči precejšnjega dela svetovne javnosti bodo jutri zvečer uprte v operni ples na Dunaju. Ne le na parketu, zlasti pred objektivi kamer se bodo zvrstile dame v obveznih dolgih (in dragih) slovesnih oblekah s spremljevalci v frakih z belimi metuljčki. Kakšne barve bosta nosili tokratni zvezdniški gostji Mira Sorvino in Gina Lollobrigida, je še skrivnost.

Za vstopnice je bilo treba plačati od 250 evrov za mizo za štiri do 18.500 evrov za ložo na najuglednejšem mestu. Za naslednje leto jih začno prodajati že dan po plesu v tekočem letu in so kljub krizi že zdavnaj pošle. Dunajska državna opera si od letošnjega plesa obeta 3,4 milijona evrov prihodkov, njihovi skupni izdatki pa bodo znašali 2,3 milijona evrov.

Udeležencem ene najprestižnejših družabnih prireditev na svetu ni treba gledati na denar, pomembno je, da so zraven. V operni hiši se vsako leto tarejo številni znani in manj znani zvezdniki iz glasbenega in filmskega sveta ter predstavniki avstrijske politične elite z gosti iz drugih držav, saj je to tudi uradni avstrijski državni ples in ples umetnikov dunajske državne opere.

Med udeleženci, v glavnem na povabilo avstrijskih politikov, so bili v preteklih letih tudi Janez Janša, Zoran Janković in Igor Lukšič s spremljevalkami. Ali bo kdo od naših aktualnih politikov na predvečer ljudskih protestov morda le šel na Dunaj, ni znano. Uradno vemo, da Jankovića letos tam zanesljivo ne bo.

Letošnjega slavnostnega plesa se bo udeležilo 5150 bolj ali manj pomembnih ljudi, neposredni prenos na avstrijski nacionalni televiziji pa si bodo ogledali milijoni. Opazovalci prežijo zlasti na škandale in pogosto niso razočarani. Za to skrbi zlasti razvpiti gradbeni mogotec Richard Lugner, ki zadnji dve desetletji na ples pripelje znane osebnosti iz sveta zabave. Včasih se z izborom naravnost osmeši, kot takrat, ko je povabil Berlusconijevo starleto Ruby.

Letos se je odločil za 45-letno ameriško igralko Miro Sorvino, dobitnico oskarja za stransko vlogo v filmu Woodyja Allena Mogočna Afrodita, in 85-letno italijansko igralko Gino Lollobrigido. Družbo seksualnega simbola iz zlatih časov Hollywooda si je zaželel že pred 22 leti, ko je začel na ples vabiti prominentne goste, a so ples leta 1991 tik pred zdajci odpovedali zaradi zalivske vojne.

Gina bo prišla s 24-letnim vnukom, Mira pa z možem. Posebnih želja nista izrazili, znano pa je, da sta obe vegetarijanki, poročajo avstrijski mediji, ki se za ples vsako leto zelo zanimajo in v opravljivih rubrikah že tedne pred dogodkom objavljajo vsako podrobnost.

Orkestru bo dirigiral Franz Welser-Möst, solista bosta moldavska operna pevka Valentina Nafornita in češki basbaritonist Adam Plachetka. Nastopili bodo plesalci dunajskega državnega baleta; s posebno točko, katere koreografija bo po napovedih organizatorjev hitra in živahna kot še nikoli, bo nastopilo 144 debitantskih parov iz desetih držav. Na podlagi prijav jih posebna žirija izbere že eno leto prej.

Organizatorica plesa Desiree Treichl-Stürgkh je letos poskrbela za njegovo posodobljeno podobo v dunajski državni operi. Pri garderobah so uredili nov bar, ki ga krasijo silhuete iz Mozartovih oper, obrobljene s kristali Swarowski. Gospe, ki goste pričakajo v toaletnih prostorih, bodo dobile nove uniforme.

Predvsem dober posel

Bogata plesna sezona prestolnici naših severnih sosedov prinese dober zaslužek. Letos računajo na 120 milijonov evrov, saj pričakujejo rekordno število obiskovalcev – blizu 490.000. Večina, 375.000, jih prihaja z Dunaja, preostali pa iz drugih zveznih držav in iz tujine.

Povprečen obiskovalec plesa zapravi približno 245 evrov, so izračunali dunajski gospodarstveniki. Udeležba na prireditvi ima kljub slabim časom očitno še poseben čar. Kritiki, ki jih med avstrijskimi levičarji ne manjka, menijo drugače. A kdo bi si drznil prekiniti tradicijo plesa vseh plesov?

Najprej so jih prirejali v zgradbi društva ljubiteljev glasbe, kjer so na prvi novoletni dan sloviti koncerti dunajskih filharmonikov, saj operne hiše na Ringu takrat še ni bilo. Odprli so jo leta 1869, a cesar Franz Jožef I. je šele leta 1877 dovolil ples v njenih prostorih.

Ime operni ples se je danes slovite prireditve oprijelo šele leta 1935, odtlej pa poteka vsako leto. Izjema so bila le vojna in povojna leta, od 1939 do 1955, in leto 1991 zaradi zalivske vojne. Med drugo svetovno vojno je bila operna hiša zaradi bombnih napadov tako poškodovana, da je kazalo, da jo bodo morali podreti. A odločnost Dunajčanov, ki niso hoteli brez stavbe, polne simbolike, je zmagala.

Leta 1955 so prenovljeno hišo spet odprli in že naslednje leto so v njej spet priredili priljubljeni operni ples. Letos bo že 57. po vrsti. Operni ples je vedno na četrtek, teden pred pepelnično sredo. Sezona dunajskih plesov pa se začne na silvestrovo, s tradicionalnim cesarskim plesom na Hofburgu.

Samo za plemstvo

Na Dunaju sicer pozimi poteka več kot štiristo plesnih večerov in domačinom se na parketu pridružijo številni tujci. V 18. stoletju so bili plesi z maskami in kostumi rezervirani za plemstvo, a tudi ko so se razširili na druge sloje, so ohranili dvorne običaje teh prireditev.

Stroga pravila oblačenja, otvoritvene fanfare, nastop debitantk in debitantov, pravila plesa in polnočni dodatek, večinoma četvorka, so se ohranili do danes. Posebnost je tudi izbrano darilo za vsako obiskovalko pri vhodu v dvorano.

Nad valčkom kot plesom v paru so se sprva zgražali. Pravzaprav je šele kongres (1814/15), ki je po Napoleonovem vojaškem porazu potekal na Dunaju, omogočil, da je ta ples postal moralno sprejemljiv. Politično delo so spremljali številni plesni večeri in v svet je šlo sporočilo, da je dunajski valček kralj plesov. Oče Johanna Straußa, ki je njegovo prevlado utemeljil s 152 uspešnimi kompozicijami, je s svojim orkestrom nastopal po vsej Evropi.

Veliko dunajskih plesov danes organizirajo poklicne skupine. Gala ples lastnikov kavarn spremeni rezidenco Hofburg v najbolj razkošno kavarno v mestu, slaščičarji na svojem plesu postrežejo z baletom sladic. Za mnoge velja za neuradni vrhunec plesne sezone januarski ples dunajskih filharmonikov v dvorani društva prijateljev glasbe, toda ples vseh plesov je kljub vsemu – operni ples.