Prvi Slovenec, ki gre na najslavnejšo vrtnarsko razstavo

Borut Benedejčič je prvi Slovenec, sprejet na najslavnejšo vrtnarsko razstavo v Evropi, Chelsea Flower Show.

Objavljeno
11. december 2011 16.52
Posodobljeno
11. december 2011 17.01
Milan Sterle, Nedelo
Milan Sterle, Nedelo
Po velikem zmagoslavju in dveh zlatih medaljah na prestižni vrt­narski razstavi Hampton Court 2009 v Angliji je Kraševec Borut Benedejčič konec novembra začel novo veliko zgodbo: prispelo je obvestilo, da so ga sprejeli na razstavo Chelsea Flower Show 2012. Tekmoval bo kategoriji, poimenovani Artisan Gardens.

V Hampton Courtu je krajinski oblikovalec Borut Benedejčič navdušil s Pepinim kraškim vrtom, utrinkom tradicionalnega okolja, iz katerega tudi sam prihaja – živi namreč v vasici Škrbina na Krasu. Sredi avgusta letos pa je prejel vabilo Kraljevega hortikulturnega združenja RHS, naj se prijavi tudi na razstavo Chelsea.

Projekt in postopek

Vabilu je sledila prijava projekta z delovnim naslovom Pepina zgodba (Pepa's Story). Prijava mora obvezno vsebovati opis namena in tematike vrta, konstrukcijskih (gradbenih) materialov, čemu so namenjeni ter kako se vključujejo v resnično okolje, ki ga vrt ponazarja. Nadaljnja zahteva je opis prsti v naravnem okolju, kaj je glavni poudarek (konstrukcija) vrta, uporabljene rastline, njihov opis ter v kakšnem razmerju so s tematiko vrta, razlaga izbora uporabljenega naravnega materiala in morebitna umestitev skulptur, vode, skal in podobno, na koncu pa še možnost vnovične uporabe rast­lin in materialov. Ena od prilog je tudi skica vrta.

Oddani projekt je obravnavala nova komisija in v drugi polovici novembra obvestila avtorja, da je sprejet v kategorijo Artisan Gardens. To kategorijo vrta so prvič uvedli na Chelsei 2011 in je vzbudila veliko zanimanja in odobravanja, zato se je vodstvo RHS odločilo, da jo v letu 2012 še razširi.

Sprejem projekta Boruta Benedejčiča pomeni izreden uspeh, ne samo zanj, temveč za celotno slovensko hortikulturno dejavnost. Postal je namreč prvi Slovenec, ki bo avtorsko sodeloval na tej najprestižnejši razstavi v Evropi. Vrtovi, ki so predstavljeni na RHS Chelsea Flower Showu, pritegnejo mednarodno javnost, saj določajo smernice v oblikovanju vrtov, s tem pa imajo vsi udeleženci imenitno priložnost za promocijo. Prav s tega vidika moramo obravnavati sodelovanje Boruta Benedejčiča na razstavi. Njegov uspeh je hkrati promocija Slovenije, njene neokrnjene narave, biotske raznovrstnosti ter ohranjanja kulturne in naravne dediščine.

Vrt kot igra otrok

Pepina zgodba predstavlja namišljeni prostor na obrobju kraške vasi z značilnimi elementi suhih kraških travnikov, ujetih med kamnite ograde. Vrt promovira Kras, njegove edinstvene podobe kultivirane krajine ter bogastvo rastlinske raznolikosti. Zamišljen je kot prostor, ki so ga oblikovali otroci, medtem ko so preživljali čas na kraških gmajnah kot pastirji domače živine. Osrednja točka je zato gomilasto oblikovana pastirska hiša, zložena iz bližnjega kraškega kam­na, s kamnitim ognjiščem, zasilno mizo s kamnitimi sedeži, vsi našteti elementi človekovega ustvarjanja pa so vključeni med značilne samonikle kraške rastline. Avtor želi poudariti oblikovano krajino, ki ponazarja preplet med človekom in naravo: človek spreminja naravo, toda tudi narava vpliva na nanj. Vrt izraža spoštovanje do preteklosti, ohranjanje tradicije in harmonijo človeka z naravo.

Zamisel projekta z jasnim sporočilom o ohranjanju kulturne in naravne dediščine je vsekakor enkratna in samo upamo lahko, da ga bo mogoče uresničiti. Prevoz materiala v Veliko Britanijo in sam material sta namreč precejšen finančni zalogaj. Projekt ponuja odlično priložnost za uveljavitev Slovenije kot zanimive turistične in hortikulturne države.