Slovenska kopališča: poletni užitki na Blejskem jezeru

Vsak konec tedna vam ponujamo namig za oddih na slovenskih naravnih kopališčih. Zanimajo nas tudi vaše izkušnje.

Objavljeno
19. julij 2011 16.30
Posodobljeno
22. julij 2011 15.00
Mojca Boštele, Delo.si
Mojca Boštele, Delo.si
  • Edino urejeno kopališče na Blejskem jezeru je Grajsko kopališče.

  • Svoja vrata odpre ob 9. uri zjutraj in zapre ob 19. uri.

  • Cena celodnevne vstopnice (do 12. ure) je 7 evrov za odrasle, za otroke 3,5 evra.

  • Najcenejše in najbližje parkirišče se nahaja poleg Prešernove vile. Za cel dan boste odšteli 3 evre.

  • Temperatura vode na začetku junija je 19 stopinj Celzija, poleti se jezero ogreje tudi do 24 stopinj Celzija.

  • Vremenska napoved za ta konec tedna ni najbolj ugodna za kopanje. Maksimalne temperature na Bledu bodo v soboto 23 stopinj Celzija in v nedeljo 17 stopinj Celzija. Možne so tudi padavine.
  • Kakovost vode z analizo vsakih 14 dni zagotavlja Agencija Republike Slovenije za okolje.

  • Kopališče je del gibanja Modra zastava.

  • Del kopališča pokrivajo krošnje dreves, vseeno je priporočljivo vzeti senčnik.

  • Ob plaži so restavracije in lokali. Kepica sladoleda stane evro, veliko pivo 2,7 evra in kava 1,2 evra.


Popolna kombinacija: 24 stopinja Celzija v vodi in 30 na kopnem

Ko poletno sonce neusmiljeno pripeka in segreva mestni asfalt, je že sama misel na hladno vodo prav osvežujoča. Še posebej, če travnato plažo pred neposrednimi žarki ščitijo mogočne krošnje kostanjevih dreves. Po napornem delovnem tednu se zlekneš pod drevo, skozi katerega sem in tja vidiš zaplato modrega neba in se uzreš po sredini jezera, kjer že nekaj tisočletji leži simbol turistične Slovenije − Blejski otok.

Na pot se je treba podati v zgodnjih jutranjih urah, saj kaj kmalu radijski voditelji začno poročati o dolgih kolonah pri izvozu Lesce. V strnjeni koloni se počasi pomikaš proti mestu, kamor se ob koncih tedna valijo trume turistov, ki iščejo prosta parkirna mesta. Če imaš srečo, parkiraš pri Prešernovi vili, kjer za celodnevno parkirnino odšteješ tri evre.

Na severni obali jezera se pod blejskim gradom nahaja Grajsko kopališče. Obdano je z ograjo, sprehajalci pa že od zunaj vidijo, da gre za urejeno kopališče, kjer je poskrbljeno za zabavo in varnost. Vstopnina za celodnevno karto pred 12. uro znaša sedem evrov, za otroke 3,5 evra, po 17. uri pa boste za kopanje do uradno 19. ure, ko kopališče zapre svoja vrata, odšteli 3,5 evra.

Voda, ki se je prejšnji konec tedna segrela na 24 stopinj Celzija, je lahko dostopna, zadostuje le skok s pomola v modro globino. Za tiste bolj pogumne je na voljo tudi skakalna deska, otrokom pa je prostor odmerjen v posebnem bazenu z nizko vodo. Za varnost na kopališču šesto leto skrbi Jure Zamida, ki vsem kopalcem svetuje, naj si ob vhodu na kopališče najprej preberejo kopališki red. »Prerivanje je strogo prepovedano,« je povedal Zamida in dodal, da za varnost skrbijo s preventivnimi opozorili. Izpostavil je predvsem odgovornost staršev, da svojih otrok, ki so mlajši od sedmih let, ne pustijo brez nadzora. »Nekateri so neodgovorni: vidiš lahko otroka starega tri ali štiri leta, ki brez staršev hodi po kopališču,« je povedal Zamida.

Eden od preventivnih ukrepov so tudi zastave: bela, ki pomeni, da je kopališče odprto, rumena, ki plavalce opozarja, naj se ne oddaljujejo od obale, in rdeča, ki prepoveduje plavanje. »Danes je zastava rumena, ker je bolj vetrovno in je jezero bolj vzvalovano. Tu smo vajeni bolj mirne vode, zato ne tvegaš, da se komu kaj zgodi,« je pojasnil Zamida. Veter se je zaganjal tudi v modro zastavo izobešeno na sredini kopališča. Ta plavalcem zagotavlja, da je za njihovo varnost poskrbljeno, da kakovost vode zadošča evropskim merilom ter da kopališče s smetmi in ustreznimi sanitarijami ne obremenjuje okolja. »Voda je usklajena z evropskimi normativi. Tu delam že šest let in še nikoli nisem imel težav,« je dejal Zamida, odgovornost za govorice o onesnaženem Blejskem jezeru pa pripisal negativni propagandi medijev. »Voda ni ravno primerna za pitje, je pa dovolj čista za kopanje,« je povedala tudi Eva, ki kopališče obišče enkrat letno.

Ko se v še vedno razgretem avtomobilu počasi vračaš proti domu, že premišljuješ o naslednjem izletu − tokrat morda v Bohinj.