Zabaviščni park v bin Ladnovem mestu

V Abotabadu bodo v prihodnjih osmih letih zgradili 30 milijonov dolarjev vredno adrenalinsko središče.

Objavljeno
06. februar 2013 11.17
H. P. P., Panorama/AFP
H. P. P., Panorama/AFP

Pakistan namerava v mestu, kjer so ameriški specialci maja 2011 ubili terorističnega vodjo Osamo bin Ladna, zgraditi zabaviščni park. Na 20 hektarjev velikem območju načrtujejo množico objektov za adrenalinske športe, različne pustolovščine, na svoj račun bodo prišli tudi padalski klubi, dobršen del parka pa bo zasedel živalski vrt s prosto živečimi živalmi.

Po napovedih Syeda Shah Aqile, lokalnega ministra za turizem in šport naj bi v projekt vložili 30 milijonov dolarjev, sčasoma pa naj bi ga razširili na kar 500 hektarjev površine. Ob reki na obrobju mesta Abotabad bo poleg zabaviščnega središča zraslo še več restavracij in barov, spominski center, snovalci pa razmišljajo celo o umetnih slapovih. Shah Aqil je ostro zanikal govorice, da želijo z naložbo oprati ime mesta, ki mu je bin Laden priskrbel slab sloves. »Ta projekt nima nič opraviti z Osamo bin Ladnom,« je odločen.

Oblasti v provinci Hiber Pahtunhva na severozahodu Pakistana so kmalu po uspešni akciji ameriških protiterorističnih sil porušile poslopje, kjer se je bin Laden skrival s svojimi ženami in otroki, saj so se bale, da bi lahko postalo svetišče Al Kaidinih privržencev. Zdaj upajo, da bo projekt adrenalinskega parka, ki ga bodo izpeljali v okviru javnega in zasebnega partnerstva, okrepil turizem na tem precej revnem območju.

Abotabad je sicer mirno, zeleno mesto ob vznožju Himalaje, približno 30 kilometrov severno od Islamabada. Dobra petina prebivalcev prestolnice se tja rada odpravi na krajše družinske počitnice, ali na izlete ob koncu tedna.

V mestu se med drugim nahaja tudi elitna vojaška akademija, svetovni javnosti pa se je Abotabad predstavil dve leti nazaj, s smrtjo prvega moža Al Kaide in glavnega načrtovaleca terorističnih napadov na ZDA.

Gradbene stroje na območju novega adrenalinskega parka naj bi v Abotabadu pognali že konec tega, najkasneje v začetku ptihodnjega meseca, za končno izvedbo projekta pa si bodo vzeli kar osem let. Potem se tamkajšnjim otrokom ne bo več treba gugati na starih, polomljenih napravah.