6 nevarnosti, ki se skrivajo v vodi

Pitna voda v razvitem svetu ni problem. Če iz vodovoda ni pitna, kupujemo ustekleničeno. A tudi ta voda lahko skriva nevarnosti.

Objavljeno
06. november 2013 17.26
R. D., Delo.si
R. D., Delo.si

Voda je dobra za naše telo. Piti je moramo v izdatni količini, dva litra dnevno, še več pa, če se zaradi vročine ali telesne dejavnosti močno potimo.

Na srečo nam ni treba skrbeti za to, kje bomo dobili čisto, varno pitno vodo. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije WHO v svetu vsako leto umre 3,4 milijona ljudi zaradi slabe oskrbe z vodo ter slabih higienskih razmer, ki vodijo do bolezni, ukužb in podhranjenosti. V razvitem svetu se tem nevarnostim zlahka izognemo. Če voda iz javnega vodovoda ni primerna za pitje, kupujemo ustekleničeno. A tudi na videz in po okusu pitna voda lahko skriva nevarnosti:

1. Bisfenol A

Nekatere raziskave kažejo, da bisfenol A, na splošno znan pod kratico BPA, ki jo vsebujejo nekatere plastične steklenice za vodo, lahko preide na hrano in pijačo in je potencialno nevaren za zdravje, zlasti dojenčkov. Ameriška Food and Drug Administration (FDA) je sicer po preučitvi na stotine študij na to temo sicer razsodila, da je BPA neškodljiva v majhnih količinah, ki se znajdejo v hrani.

Potencialni nevarnosti se zlahka izognemo, saj na srečo vse manj plastičnih steklenic vsebuje BPA.

2. Neoprana steklenica

Če za pitje vode uporabljamo vedno isto steklenico, plastično ali jekleno, je to res poceni in okolju prijazno. Toda paziti moramo, da je čista. Bakterije obožujejo topla, vlažna mesta - zato je zanje skoraj prazna steklenica, ki jo zvečer ob odhodu iz službe zaprete, zjutraj pa ponovno napolnite z vodo, idealno gojišče.

Kaj storiti? Steklenico redno peremo v vroči, milnati vodi in jo nato pustimo odprto, da se posuši.

3. Pitje izpod tuša

Tudi glava pršila na tušu je toplo in vlažno mesto, kjer uspevajo bakterije, ki se razpršijo naokrog po zraku vsakič, ko odprete tuš.

To sicer ni posebno nevarno, razen morda za osebe s šibkim imunskim sistemom, a vseeno se uprite skušnjavi in med tuširanjem ne odpirajte ust.

4. Vode z okusi

Če se vam upira pitje navadne vode, dodajte rezino limone. Preberite si nalepke na steklenicah vode z okusom: za naraven okus je potrebnih tudi do 12 vrst različnih umetnih sladil in drugih aditivov.

5. »Nalivanje« z vodo

Kakor se čudno sliši: preveč vode tudi škodi. Pretirano nalivanje z vodo pripelje do tako imenovane hiponatremije, ko raven natrija pade tako nizko (pod 135 mmol/l.), da celice začnejo nabrekati. Če hiponatremije ne zdravimo, lahko pride do krčev in kome.

Da pridemo do tega esktremnega stanja, moramo popiti res enormne količine vode, zato so v nevarnosti zlasti maratonci.

6. Kofein

V nekaterih vrstah ustekleničene vode najdemo kofein. Ta je sicer v zmernih količinah, kot vedo kavopivci, neškodljiv oziroma celo koristen, saj izboljšuje spomin in koncentracijo. Toda, če ne vemo, da ga vsebuje voda, ki jo denimo pijemo vse popoldne v službi, bomo zaužili toliko kofeina, da se bomo na koncu počutili enako, kot če bi popili preveč kave: postali bomo razdražljivi, nemirni in ponoči ostali brez spanca.