Nova doplačila za zdravila

Razburjena javnost, pomirjajoči na zavodu za zdravstveno zavarovanje.

Objavljeno
10. januar 2014 00.04
Lekarna Ljubljana v Ljubljani, 14. novembra 2013
Brigite Ferlič Žgajnar, Ozadja
Brigite Ferlič Žgajnar, Ozadja
Ljubljana – Od ponedeljka je treba za nekatera zdravila za povišan krvni tlak in za zniževanje holesterola doplačevati med 0,99 in 80,37 evra. Zdravstvena blagajna bo bogatejša, uporabniki zdravil, ki bodo morali seči v žep, pa, razumljivo, niso navdušeni.

Tisti, ki se hočejo izogniti doplačilom, bodo po posvetu z zdravnikom lahko izbrali primerljivo brezplačno zdravilo. Strokovnjaki svarijo, da so učinkovine v zdravilih, ki sicer zdravijo iste bolezni, različne, zato lahko nekateri organizmi zamenjano terapijo slabše prenašajo. To, kot pravijo, je tudi najbolj sporno pri uvedbi tako imenovanih terapevtskih skupin zdravil. Na ZZZS odgovarjajo, da je preplah odveč. Če bo pacient zaradi doplačila zdravilo zamenjal, bo dobil zdravilo, ki ga jemlje 93 odstotkov Slovencev. »Trditi, da jih toliko jemlje zdravila tvegano, je pretirano. Obstajajo sicer individualne zdravstvene preobčutljivosti, alergije, a v tem primeru obstaja varovalka, ki zdravniku omogoča, da terapije ne zamenjuje, v takem primeru pa pacient zdravil ne doplačuje.« Pričakujejo, da bodo tisti, ki se hočejo izogniti doplačilu zdravil za visok krvni tlak, prešli na zdravila, ki jih jemlje že 86 odstotkov Slovencev: »To je najboljši dokaz, da tveganj v zvezi z zamenjavami ne more biti,« pojasnjujejo.

Jurija Fürsta, vodjo oddelka za zdravila pri ZZZS, preseneča govorjenje, da bo uvedeni sistem prinesel pogostejše hospitalizacije in močno zaznamoval zdravstveno stanje, predvsem starejših: »Rad bi videl raziskave, ki govorijo temu v prid.«

Plus za dobičkonosne zavarovalnice

Na ZZZS ocenjujejo, da bo uvedba terapevtskih skupin zdravil obveznemu in dopolnilnemu zdravstvenemu zavarovanju zagotovila približno 50 milijonov evrov prihrankov. Samo s terapevtskima skupinama zdravil, uveljavljenima v ponedeljek, se bo prihranilo dobrih 19 milijonov evrov, pri čemer bodo prostovoljne zavarovalnice dobile levji delež (dobrih enajstih milijonov evrov). Kljub temu da bo ukrep izboljšal že tako dobro poslovanje prostovoljnih zdravstvenih zavarovalnic, so na ZZZS neomajni. »Nočemo več plačevati velike razlike med istovrstnimi zdravili, katerih cene se razlikujejo tudi do tristo odstotkov. Zdravniki so se navadili nekega zdravila in ga predpisujejo, farmacevtska industrija pa to izkorišča,« je jasen Samo Fakin, prvi mož ZZZS. Jurij Fürst pa je povedal, da se farmacevtske družbe s cenami že prilagajajo nastalim razmeram.

V terapevtsko skupino zaviralcev angiotenzinske konvertaze (zdravila za zdravljenje krvnega tlaka) je vključenih 15 zdravilnih učinkovin s 144 zdravili, v terapevtsko skupino zdravil za spreminjanje ravni serumskih lipidov (zdravila za zniževanje maščob v krvi) pa devet zdravilnih učinkovin s 97 zdravili. Od skupaj 24 zdravilnih učinkovin jih bo treba devet doplačati, kar pomeni, da bo od skupaj 241 zdravil doplačilo potrebno pri 173. Zgolj zaradi uvedbe terapevtske skupine zdravil je po novem treba doplačati 80 zdravil, preostalih 93 bi bilo torej treba doplačati tudi, če ne bi uvedli terapevtskih skupin zdravil, saj imajo ta zdravila višje cene od njihovih generičnih zamenjav. Nove terapevtske skupine zdravil bodo uvajali na dva meseca. Katere so na seznamu naslednje, je še stvar postopkov.