Preprost recept proti diabetesu: pravilna prehrana in več gibanja

Sladkorno bolezen ima v EU okoli 32 milijonov ljudi, v Sloveniji pa okrog 136.000 oseb vseh starosti.

Objavljeno
11. november 2013 12.18
Maraton Ljubljana 27.10.2013 foto:Igor Mali
Diana Zajec
Diana Zajec
Z izzivi, ki jih pred obolelega postavlja sladkorna bolezen, neozdravljiva, kronična presnovna motnja, se po vsem svetu vsak dan spopada več kot 371 milijonov ljudi, v EU okoli 32 milijonov in v Sloveniji okrog 136.000 oseb vseh starosti. V četrtek je svetovni dan diabetesa, dan, ki je še posebej posvečen ozaveščanju o možnostih za preprečevanje in obvladovanje te bolezni.

Nina Kos, 21-letna slovenska Miss Earth, ima diabetes tipa 1. Najprej se ji je začel megliti vid, v poldrugem mesecu je shujšala za sedem kilogramov, postala je neobičajno žejna. Ni vedela, kaj je narobe, zato je na spletu preverila ključne besede, ki so ponazorile njeno počutje – in ugotovila, da gre po vsej verjetnosti za sladkorno bolezen, čeprav si tega, kot pravi nova ambasadorka nacionalne kampanje Bodi odličnjak!, preprosto ni hotela priznati.

Ambasadorka kampanje 'Bodi odličnjak!'

Za Zavod Diabetes, ki to akcijo vodi, je Nina Kos povedala, da jo je v bolnišnici, kjer je bilo največ starejših bolnikov z diabetesom tipa 2, najbolj presenetilo, »da so bili v glavnem zelo nenaklonjeni kakršnim koli spremembam, češ, jaz se že ne bom ničemur odpovedal! Nič ne bi naredili za svoje zdravje, niti kosu kruha se ne bi odpovedali za boljši krvni sladkor …«. O tem, kako pomembna je normalna vrednost krvnega sladkorja, ki se suče okrog petice, in kako veliko je mogoče narediti za čim boljše obvladovanje bolezni in tako ohraniti kakovost življenja na visoki ravni, bo zato študentka fakultete za pomorstvo in promet sporočala v sklopu omenjene kampanje.

Kronične bolezni, ki predvsem vsakemu obolelemu, posredno pa tudi zdravstvenemu sistemu, povzročajo vse prej kot zanemarljivo breme, imajo namreč v precejšnji meri skupni imenovalec. Dejavniki tveganja za njihov nastanek se namreč ne zakoreninijo in začno razraščati le zaradi zapisa v genih, ampak, zlasti pri sladkorni bolezni tipa 2, po »zaslugi« nezdravih življenjskih navad, najsi bo to neustrezno prehranjevanje, pomanjkanje gibanja in stres pa tudi kajenje in čezmerno uživanje alkohola.

Nad razlike v dostopnosti zdravljenja

»Glavni dejavniki za vse pogostejši pojav sladkorne bolezni v zadnjih desetih letih so vse pogostejša prekomerna teža, pretežno sedeč način življenja in staranje prebivalstva. Zaradi gospodarske in finančne krize je slabša tudi dostopnost zdravljenja, saj so v večini držav članic zaradi varčevanja zmanjšali sredstva za zdravstvo,« pa v biltenu Zdravje EU opozarja predsednik Mednarodne diabetične zveze za evropsko regijo (IDF Europe) João Manuel Valente Nabais.

IDF namerava v študiji, ki jo bo objavila konec novembra, opozoriti na nedopustno velike razlike po državah stare celine v dostopnosti kakovostnih zdravil in medicinskih pripomočkov za zdravljenje diabetesa. Tovrstnih kratkih stikov ne bi smelo biti, saj lahko vsak zaplet pri nujnem celovitem obvladovanju te bolezni močno zmanjša kakovost bolnikovega življenja, posledično pa izrazito vpliva na zvišanje stroškov za zdravljenje.

Nujno je celovito ukrepanje

Zato predsednik IDF opozarja, da je številne zaplete, ki se pojavijo pri sladkorni bolezni, od srčno-žilnih obolenj, odpovedi ledvic in težav s stopali, mogoče preprečiti – s pravočasno diagnozo, izobraževanjem bolnikov in zdravstvenih delavcev ter celostno multidisciplinarno dolgotrajno nego. In, seveda, z medsektorskim ukrepanjem.

Pri IDF pa so pripravili tudi recept, ki ga priporočajo v redno uporabo vsakomur med nami. Recept za zdravo življenje – Jej pravilno, več se gibaj (Eat right, Move more) – s sestavinami, ki vplivajo na dobro počutje, je namreč ključnega pomena tako za preprečevanje te bolezni kot za njeno uspešno obvladovanje, če se je že razvila. Odločitev za vzdrževanje krvnega sladkorja na ustrezni ravni – skupaj s skrbjo za ustrezno vrednost krvnega tlaka in holesterola v krvi – lahko omogoči povsem normalno življenje, ki ga ne narekuje bolezen. Zato za preusmeritev v (bolj) zdravo življenje ni nikoli prepozno.