Cimet v pomoč diabetikom

Kalifornijski raziskovalci so ugotovili, da cimet utegne koristiti zdravju obolelim z diabetesom tipa 2.

Objavljeno
21. februar 2014 17.03
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
S.R.P. , Znanost
S.R.P. , Znanost
Cimet ne izboljša le okusa jabolčnemu zavitku in kuhanemu vinu, ampak utegne koristiti tudi zdravju obolelim z diabetesom tipa 2, kažejo rezultati raziskave, opravljene na Western University of Health Sciences v Pomoni, Kalifornija in objavljeni v spletni izdaji revije The Annals of Family Medicine. Raziskovalci so pri ljudeh z diabetesom tipa 2, ki so med raziskavo jemali dodatke s cimetom, ugotovili nižje ravni glukoze kot pri tistih sladkornih bolnikih, ki med raziskavo niso jemali dodatkov s cimetom. Obenem so pri tistih, ki so jemali dodatke s cimetom, ugotovili tudi znižanje ravni celotnega holesterola, holesterola LDL (imenovanega tudi »slabi« holesterol) in trigliceridov ter hkrati povečanje »dobrega« holesterola oziroma holesterola HDL.

Raziskavo je sestavljalo deset malih raziskav, v katere so zajeli 543 bolnikov z diabetesom tipa 2. Del bolnikov je poleg svojih običajnih zdravil prejemal še cimet v obliki tablete v dozah od 120 miligramov do 6 gramov dnevno v obdobju od štiri do 18 tednov, del bolnikov pa je jemalo le svoja zdravila in nobenih dodatkov s cimetom.

Raziskovalci domnevajo, da je za ugoden vpliv cimeta na zdravje diabetikov zaslužen cimetni aldehid. Ni jim sicer še jasno, kako cimet deluje, da izboljša raven sladkorja v krvi bolnikov, domnevajo pa, da cimetni aldehid spodbuja sproščanje in učinkovanje insulina.

V raziskavo vključeni bolniki z diabetesom tipa 2, ki so poleg svojih zdravil jemali še dodatek s cimetom, so raven glukoze znižali za skoraj 25 miligramov na deciliter. To je sicer manj, kot se zniža bolnikom ob jemanju zdravila metformin (ta zniža nivo glukoze za 58 miligramov na deciliter), a nekoliko več, kot uspeva bolnikom, ki jemljejo nekatera novejša zdravila, na primer sitagliptin, ki zniža glukozo za 16 do 21 miligramov na deciliter, navajajo raziskovalci. Ne vedo še, kolikšna doza cimeta bi bila najkoristnejša za bolnike z diabetesom tipa 2, niti tega, kako dolgo in kako pogosto jemati cimet. Za odgovore na ta vprašanja bodo potrebne dodatne raziskave.