Lepo odkritje grde ribe

V gorskih rekah ameriških zveznih držav Idaho in Montana so malone po naključju odkrili doslej povsem neznano malo ribo z nesorazmerno veliko glavo in nasploh precej nenavadnega videza.

Objavljeno
11. februar 2014 15.51
Ra. K., Znanost
Ra. K., Znanost

Po mnenju strokovnjakov gre za tip sladkovodnega glavača, kakršni bivajo na dnu mrzlih, hitro tekočih rek v Severni Ameriki in slovijo po veliki glavi in široki ramenskoplavutni strukturi.

»Nikdar si nisem mislil, da bom v svoji karieri doživel odkritje nove ribe,« je dogodek komentiral biolog Michael Young, soavtor znanstvenega opisa nove ribje vrste, objavljenega v zadnji številki revije Zootaxa.

Biologi so na novo vrsto naleteli med genetskim proučevanjem rib, ujetih v zgornjem porečju Kolumbije v Montani. Sprva niso niti pomislili, da so priča izjemno redkemu odkritju dotlej še nikdar videne ribe. Z genetskim testiranjem pa so ugotovili, da se primerki, ujeti v rekah Coeur d’Alene in St. Joe na severu Idaha in reki Clark Fork v sosednji Montani razlikujejo od vseh znanih tipov na dnu mrzlih rek živečih rib.

Novo vrsto so poimenovali rdečecedrski glavač – po rdeči cedri, kakršna raste na zahodu ZDA, kjer so ribo odkrili. Od bolj znanih vrst se razlikuje po hrbtnih bodičastih strukturah in vrsti drobnih por vzdolž obeh strani trupa. Prva grozeča značilnost jo verjetno varuje pred plenilci, druga pa je namenjena zaznavanju gibanja in raznih snovi v okolju. Nasploh novoodkrita riba, ki ni daljša od 15 centimetrov in se hrani z vodnimi žuželkami, velja za eno grših, toda profesor Young poudarja, da je videz živali pogosto v obratnem sorazmerju z njeno siceršnjo usposobljenostjo za preživetje in razvoj. Glavači so priljubljen plen nekaterih vrst postrvi, te pa ribiči že skoraj stoletje dolgo lovijo z vabami, ki so zelo podobne glavačem.

Biolog Don Johnson, zaslužni profesor na državni univerzi v Idahu, je prepričan, da nam narava pripravlja še marsikatero podobno presenečenje. »Iz leta v leto nas namreč opominja, česa vsega še ne vemo o naravnem okolju in številnih interakcijah, ki potekajo v njem.«