Malčki in elektronske naprave

Bolj kot pametni telefoni ali tablice malim otrokom koristijo običajne igrače in živ pogovor.

Objavljeno
19. junij 2014 17.56
S.R.P. , Znanost
S.R.P. , Znanost

Zasloni na dotik vašega otroka, ki še ni dopolnil treh let, ne bodo spremenili v genija. Nasprotno, kot je pokazala raziskava, ki so jo opravili v Cohenovem otroškem zdravstvenem centru New York v New Hyde Parku, so otroci, mlajši od teh let, ki so se veliko igrali z ne posebej za vzgojne igrice prilagojenimi pametnimi telefoni, bralniki, tablicami ali drugimi napravami z zasloni na dotik, slabše izkazali na verbalnih testih kot otroci, ki so zaslone na dotik uporabljali samo za gledanje vzgojnih programov.

»Skrb vzbujajoče je število staršev, ki svojim malčkom potisnejo v naročje pametni telefon ali katerokoli drugo elektronsko napravo namesto običajne igrače ali slikanice,« opozarja avtorica raziskave dr. Ruth Milanaik. »V naši neonatalni kliniki smo opazili, da je pametni telefon najpogostejša igrača, ki jo starši ponudijo svojim malčkom. Za te bi bile, ko kažejo raziskave, za njihov razvoj bolj koristne običajne igrače.«

Že leta 2011 je Ameriška akademija za pediatrijo staršem odsvetovala, da omogočajo uporabo elektronskih naprav otrokom, mlajšim od dveh let. Pri teh otrocih take naprave nimajo nobenega vzgojnega učinka, ampak utegnejo celo ovirati normalni razvoj.

Kar 60 odstotkov staršev otrok, vključenih v raziskavo o tem, koliko njihovih malčki uporabljajo elektronske naprave, je bilo zmotno prepričanih, da je za naraščajnike igranje z elektronskimi napravicami koristno. V resnici raziskovalci do zdaj še niso odkrili, da bi malčkom uporaba teh naprav kakorkoli koristila.

»Tehnologija otroku nikakor ne more nadomestiti živega stika in komunikacije s starši. Če želite, da bo vaš malček hitro napredoval, se z njim raje čim več pogovarjajte,« svetuje Milanaikova.