Najstarejše nagrobne rože

V Izraelu so arheologi v jami Raqefet na gori Karmel odkrili najstarejše odtise nagrobnih rož, stare skoraj 14 tisoč let.

Objavljeno
10. julij 2013 16.49
S.R.P. , Znanost
S.R.P. , Znanost
V Izraelu so arheologi pred kratkim odkrili najstarejše odtise nagrobnih rož. V najnovejši izdaji revije Proceedings of the National Academy of Sciences poročajo, da so odtisi rož stari skoraj 14.000 let in so najstarejši primerek rastlin, uporabljenih v ritualne namene ob smrti in pokopu umrlih. Odkrili so jih v starih grobovih v jami Raqefet na gori Karmel. Samo antično grobišče so arheologi sicer odkrili že pred skoraj 50 leti, a odtise rož in drugih rastlin – gre predvsem za meto in žajbelj – so našli šele pred kratkim.

Grobovi pripadajo Natufianom, nomadskemu plemenu, ki je v obdobju, iz katerega izhajajo ti grobovi, že prešlo iz nomadskega načina življenja v bolj ustaljeno bivanje na enem mestu. Natufiani so bili prvo pleme, ki je nomadski način življenja z nabiranjem rastlin in lovom na živali zamenjal z ustaljenim načinom bivanja v stalnih naselbinah. Domove so si opremili s težko opremo, udomačili volka in poskušali vzgojiti žito in ječmen.

Arheologi še vedno ne vedo, zakaj so Natufiani grobove svojih umrlih okrasili z rožami in komu so jih okrasili. Upajo, da bodo več vedeli, ko bodo opravili analizo DNK okostij in ugotovili, kakšne so bile, če so bile, njihove sorodstvene zveze. Na fotografiji so ostanki groba in risba pokopanih.