Odvečen vladni svet za znanost in tehnologijo?

Na današnji seji sveta za znanost in tehnologijo je bilo manj dogajanja kot v dopisovanju pred sejo.

Objavljeno
04. junij 2013 21.03
SLOVENIJA LJUBLJANA 13.10.2011 JAKLIC MARKO FOTO:ROMAN SIPIC/DELO
Jasna Kontler Salamon, znanost
Jasna Kontler Salamon, znanost

V prostorih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) – in ne v prostorih vlade, kot običajno –  je danes potekala seja sveta za znanost in tehnologijo (SZT), vladnega svetovalnega organa. Nesklepčne seje se je udeležil tudi resorni minister Jernej PIkalo, ki pa je sedel ob strani in bil skoraj neopazen, saj se ves čas seje sploh ni oglasil  – res pa je tudi, da ga tudi nihče ni nič vprašal, čeprav so v razpravi omenjali težavne razmere, v katerih letos deluje naša znanstveno raziskovalna sfera.

Na splošno pa je bila celotna razprava na seji SZT daleč od ostrine dopisovanja ob vabilu na omenjeno sejo. Ena od danes odsotnih članic SZT, dr. Marija Breznik Močnik, je namreč napisala, da so dnevnem redu sveta sami »papirnati zmaji« in da se SZT »doslej sploh ni ukvarjal s problemi znanosti in zdaj bi bil res čas, da se začne ukvarjati tudi z znanostjo«. Ob tem je ponovila svoje ocene s prejšnje seje, da je raziskovanje na področjih družboslovja in humanistike pri nas »vsaj zadnjih deset let ideološko« ter da »onemogoča soočenje z družbeno krizo in z dejanskimi družbenimi problemi«. Dodala je še, da niso v finančni stiski le mladi raziskovalci, temveč da se tudi sama »komajda prebija iz meseca v mesec«, zato si zelo težko privošči, »da sedi na dolgih brezplodnih sejah«.

V odgovoru Breznik Močnikovi je predsednik SZT prof. dr. Marko Jaklič napisal, da tudi sam opaža, da člani sveta zaradi brezplodnosti neradi hodijo na seje, ter da je bil zgrožen, ker je zadnjo sejo resorno ministrstvo želelo kar odpovedati, češ da zanjo nimajo posebne točke. »V času, ko vemo, kako gre znanosti, inovativnosti, gospodarstvu in celotni družbi v Sloveniji, na SZT, ki je ključni vladni svetovalni organ na področju znanosti in tehnologije, nimamo o čemu razpravljati?« je še zapisal Jaklič, ki je ob tem vseeno izrazl upanje, da bo ta zadnja seja vsebinsko zanimiva. Po seji, ko smo ga vprašali o tem, ni skrival razočaranja nad nesklepčnostjo in mlačnostjo razprave. Ošvrknil je tudi ministra Pikala, ki da je sejo spremljal, kot da sedi v kinodvorani ...

Današnji seji vladnega sveta za znanost in tehnologijo naj bi po napovedih v tem letu sledili le še dve. V septembru in decembru, oktobra pa bodo, so se danes odločili člani SZT, posebno sejo v celoti namenili predstavitvi nacionalne petletne strategije pametne specializacije - izbor prednostnih razvojnih področij od vseh članic EU terja evropska komisija. Pametna specializacija je bila tudi osrednja tema današje seje, pri čemer smo v zvezi s tem slišali tudi precej kritičnih mnenj. Predvsem o tem, da se v Sloveniji zelo težko odločamo za prioritete.