Paracetamol in tveganje za okvaro jeter

Pasti samozdravljenja - Preveliki odmerki paracetamola lahko trajno ogrozijo zdravje.

Objavljeno
14. februar 2014 12.29
reu/SLOVENIA/
Dragica Bošnjak, Znanost
Dragica Bošnjak, Znanost
Pri prehladnem obolenju si marsikdo skuša težave zaradi virusne okužbe dihal s spremljajočo temperaturo, glavobolom in bolečinami v mišicah lajšati z različnimi analgetiki in antipiretiki. Večina zdravil za lajšanje bolečin in nižanje temperature pa vsebuje učinkovino paracetamol. Ta je na splošno varna, toda prevelik odmerek ali dolgotrajno jemanje lahko hudo ogrozita jetra.

Paracetamol oziroma acetaminofen je učinkovina, ki deluje antipiretično, torej niža povišano temperaturo, in analgetično, lajša bolečine. Ta spojina je pogosto vključena v kombinirane tablete, na primer skupaj z acetilsalicilno kislino (aspirinom) in drugimi učinkovinami. Spada med starejša zdravila, v najrazličnejših kombinacijah in pod različnimi imeni se uporablja že približno šest desetletij. Pri nas je paracetamol, bodisi kot samostojno zdravilo ali v kombinaciji z drugimi analgetičnimi učinkovinami, na voljo v več kot šestdesetih, v svetu pa v več sto zdravilih oziroma farmacevtskih oblikah.

Tanka črta

Poleg kopice prednosti ima učinkovina paracetamol tudi veliko »pomanjkljivost« – zelo ozek terapevtski indeks, kar pomeni, da je razmeroma majhna razlika med običajnim, to je učinkovitim in varnim, ter toksičnim, za jetra zelo škodljivim odmerkom. Pri prevelikem odmerku zaradi specifičnega delovanja encima citokroma P450 oziroma presnovka N-acetil-p-benzokinonimina lahko pride do hude poškodbe ali celo odpovedi jeter. Tveganje se še poveča ob sočasnem uživanju alkohola oziroma pri že prizadetem delovanju jeter.

»Paracetamol je učinkovit in najpogosteje uporabljen antipiretik in analgetik, vendar večina ne ve, da lahko že nekoliko prevelik odmerek med večdnevnim samozdravljenjem povzroči jetrno okvaro. Uživanje preveč paracetamola, tako da se preseže največja dovoljena dnevna količina, je posledica bodisi nepravilnega odmerjanja enega zdravila s paracetamolom bodisi hkratnega jemanja dveh ali več zdravil, ki vsa vsebujejo paracetamol. Odgovornost za jetrno odpoved pri samozdravljenju in zdravljenju s paracetamolom nosimo vsi, od zdravstvenih delavcev do bolnikov, in paracetamol je lep primer, kako lahko s skupnimi močmi izboljšamo varnost zdravljenja,« poudarja doc. dr. Miran Brvar, dr. med., s centra za zastrupitve na interni kliniki UKC v Ljubljani.

Po njegovih besedah je prav tako zmotno splošno prepričanje zdravnikov in farmacevtov, da jetrno okvaro povzroči predvsem namerna zastrupitev s paracetamolom, ko bolnik naenkrat zaužije veliko količino te učinkovine. Kot je opozoril tudi na nedavnem strokovnem posvetu o klinični farmakologiji na temo varne uporabe zdravil, so v ZDA ugotovili, da pogostnost jetrnih okvar zaradi paracetamola narašča hitreje od števila odraslih prebivalcev in prodanih odmerkov paracetamola ter števila zastrupitev z njim.

S tabletkami kar po svoje ...

Stroka tako vse bolj svari pred tveganim samozdravljenjem s prevelikimi odmerki paracetamola. V ZDA je to najpogosteje uporabljeno zdravilo brez recepta, saj ga jemlje vsaj enkrat na teden kar petina odraslih. Podobno je v Sloveniji, prav tako v Veliki Britaniji, kjer so pred kratkim ugotovili, da je kar četrtina jetrnih odpovedi, ki so nastale zaradi paracetamola, posledica dlje časa trajajočega uživanja nekoliko prevelikih odmerkov te učinkovine – več kot 4 gramov na dan.

Bolniki pri samozdravljenju brez strokovnega nasveta pogosteje izbirajo zdravila na podlagi indikacije, na primer za glavobol, vročino, bolečo menstruacijo, nahod, boleče grlo, gripo in podobno, ne pa na podlagi zdravilnih učinkovin v zdravilih. Tako si nakopljejo jetrno okvaro zaradi prevelike količine paracetamola, ker sploh ne vedo, da ga uživajo.

Samozdravljenje s paracetamolom po Brvarjevih besedah dela težave tudi zdravnikom. Bolniki, ki se samozdravijo s prevelikimi odmerki paracetamola, obiščejo zdravnika zaradi slabega počutja in ne zaradi bojazni, da so zaužili preveč omenjene učinkovine, saj se te nevarnosti niti ne zavedajo. Tako stanje pa lahko zavede zdravnika, ki tudi ne pomisli pravočasno na možnost jetrne odpovedi zaradi paracetamola in s tem izgubi dragocen čas za ustrezno zdravljenje. Zato so bolniki z jetrnimi težavami kot posledico dolgotrajnega samozdravljenja oziroma malo prekoračenih, a prav tako škodljivih odmerkov paracetamola lahko celo bolj ogroženi kot tisti, ki so naenkrat (namerno) zaužili prevelik odmerek in so zaradi očitno bolj dramatičnega odziva organizma ter laboratorijskih izvidov hitreje deležni ustreznega zdravljenja.

Po Brvarjevem mnenju bi morali zdravniki in farmacevti tudi skrbneje odmerjati količino paracetamola pri bolnikih z nizko telesno težo, predvsem pri otroški obliki paracetamola, saj opažajo precejšnja predoziranja, zlasti pri otrocih. Vzrok je preračunavanje odmerkov paracetamola v miligramih in nato dajanje v mililitrih …

Pasti proste prodaje

V tujini, kjer prodajajo paracetamol v samopostrežnih trgovinah, so farmacevtska podjetja ob spodbudi zakonodajalca z zmanjšanjem velikosti pakiranj prispevala k upadu števila zastrupitev in smrti zaradi paracetamola. Toda po drugi strani farmacevtske družbe vse več izdelujejo in reklamirajo kombinirana zdravila, ki poleg paracetamola vsebujejo še druge učinkovine. Poročila kažejo, da je v državah s samopostrežno dostopnostjo zdravil s paracetamolom več zastrupitev s to učinkovino ter več primerov jetrne okvare in smrti, še opozarja doc. Brvar. Po njegovem mnenju je zato pomembno, da pri nas ne dopustimo spremembe zakonodaje na slabše. Da torej ostaneta izdaja in svetovanje o varni rabi teh zdravil v strokovnih rokah.