Robot, ki rešuje ali nadzira in kartira neznani teren

Mobilni robot sproti poizveduje po neznanem terenu in izdeluje zemljevid, kar mu omogoča varno in neodvisno delovanje.

Objavljeno
24. februar 2012 11.57
I. K., Znanost
I. K., Znanost

 

Mobilni roboti postajajo vedno pogostejši človekovi pomočniki. Uporabljamo jih kot sesalce za prah, vedno pogosteje nam kosijo travo, zelo uporabni pa so tudi v ljudem nevarnem okolju, na primer pri iskanju preživelih v porušenih stavbah, v radioaktivnem ali kako drugače nevarnem okolju.

Praviloma tovrstne robote upravljajo daljinsko s pomočjo kamer in tipal, ki so vgrajena na njih. Edina resna težava pri tem je, da roboti največkrat delujejo v neznanem okolju, kar neredko otežuje orientacijo in zanesljivo gibanje; ta težava je še posebej očitna, če hočemo, da robot deluje neodvisno, se pravi brez daljinskega vodenja.

Raziskovalci na Fraunhoferjevem inštitutu IOSB (Fraunhofer-Institut für Optronik, Systemtechnik und Bildauswertung) iz Karlsruheja so zdaj razvili mobilnega robota, ki sproti poizveduje po neznanem terenu in izdeluje zemljevid. Za to so razvili poseben sistem senzorjev in programsko opremo, ki robotu omogoča najti optimalno pot na neznanem terenu.

»Da se naš robot lahko samostojno giblje po neznanem terenu, se mora orientirati v realnem času, sproti in nenehno preračunavati svoj položaj in se premikati skozi nevarno območje,« pojasnjuje Christian Frey, ki na IOSB sodeluje pri razvoju robota. Robotu pri premikanju po neznanem prostoru pomaga vrsta različnih tipal, video kamere in laserji. Algoritmi čitajo tako zbrane podatke in izdelujejo zemljevid robotovega trenutnega položaja; to je tako imenovani SLAM (Simultaneous Localization and Mapping).

A to še ni vse, robot je sposoben izbirati tudi med najkrajšo ali najbolj varčno potjo. Upošteva tudi omejitve lastne mobilnosti (ali bo na primer lahko zapeljal okrog določene ovire).

Ker bodo omenjenega robota uporabljali za različne namene, so pri razvoju programske opreme upoštevali tudi razmeroma preprosto nadgrajevanje oziroma prilagajanje različnim zahtevam. Tako bodo »možgane«, ki so jih razvili, lahko dopolnjevali s specifičnimi zahtevami in jih vgrajevali v vse vrste mobilnih robotov, od tistih za sesanje prahu in kosilnic pa do nadzornikov stavb in najrazličnejših cevovodov.